Karaciğer hasarı oluşturulmuş sıçanlarda betulinik asit uygulamasının protein ve lipid profili üzerine etkileri
Effects of betulinic acid application on protein and lipid profile in liver damaged rats
- Tez No: 577248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma asetaminofen ile karaciğer hasarı oluşturulmuş ratlarda betulinik asidin (25 mg/kg gün) protein ve lipid profili üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Metot: Çalışmada, toplam kırk adet, Wistar cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar biri kontrol olmak üzere dört gruba ayrılmış ve her kafeste beş hayvan bulunacak şekilde muhafaza edilmiştir. Deneme 15 gün sürmüştür. Deneme sonunda sakrifiye edilen hayvanlardan alınan serum örneklerinde AST, ALT, ALP, trigliserit, kolesterol ve total protein düzeyleri analiz edilmiştir. Serum örneklerinde ve karaciğer dokusu örneklerinde protein ve lipid profilleri analiz edilmiştir. Veriler, tek yönlü ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate effects of betulinic acid (25 mg/kg, day) on protein and lipid profile in rats with acetaminophen-induced liver damage. Material and method: Forty male Wistar rats were used in experiment. The animals were divided into four groups, one of which was a control, and five animals were kept in each cage. The experiment lasted 15 days. At the end of the experiment, serum, AST, ALT, ALP, triglyceride, cholesterol and total protein levels were analyzed. Protein and lipid profiles were analyzed in serum samples and liver tissue samples. Data were analyzed using one-way ANOVA.