Azerbaycan Türkçesinde birleşik fiiller
Joint verbs in Azerbaijan
  1. Tez No: 577278
  2. Yazar: BETÜL ÇİĞDEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SELİM KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan Türkçesindeki birleşik fiiller konusu incelenmiş, Türkiye Türkçesi ile aralarındaki benzerlikler ve farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, birleşik fiil tanımları verilmiş, konuya kısaca bir giriş yapılmış ve çalışmanın konusu, amaç ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde, Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesindeki birleşik fiiller ile ilgili gramer kitaplarından alıntılar yapılarak konu anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Ağ Deve romanındaki isim + yardımcı fiil yapısındaki birleşik fiiller incelenmiştir. Üçüncü bölümde yine Ağ Deve isimli romanda bulunan fiil + fiil yapısındaki birleşik fiiller ile deyimleşmiş birleşik fiiller incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise incelemeden çıkardığımız sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The introduction part, the definitions of the compound verb are given, a brief introduction is made and the subject, purpose and method of the study are mentioned. In the first part, by quoting from Turkey's Turkish related to Turkish grammar and verbs in Turkish Azerbaijan it has tried to be understood. In the second chapter, the compound verbs in the name + auxiliary verb structure in Ağ Came novel are examined. In the third chapter, the compound verbs and the verbs combined in the verb + verb structure in the novel named Ağ Deve are examined. In the conclusion section, the results of the study are evaluated.