Seramik ve küçük buluntular ışığında Orta Tunç Çağı'nda Batı Anadolu ve Orta Anadolu ilişkileri
Western Anatolian and Central Anatolian relations in the Middle Bronze Age in the light of ceramic and small findings
  1. Tez No: 577279
  2. Yazar: NURÇİN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SARI, PROF. DR. AYŞEGÜL AYKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 692
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Batı Anadolu ve Orta Anadolu Bölgeleri arasında Erken Tunç Çağı'nın sonlarından itibaren varlığı bilinen ticari ve kültürel ilişkilerin Orta Tunç Çağı'na gelindiğinde ulaştığı son noktayı belirlemek amaçlanmıştır. İki bölge arasında Orta Tunç Çağı'nda gerek ticari gerek ise kültürel ilişkilerin varlığı maddi ve manevi kültürel kanıtlarla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler ışığında iki bölge arasında Erken Tunç Çağı'nda ki sistemli anlamda ticaretin devam ettiği ileri ki yıllarda yapılacak kazılarla bu ilişkinin daha net kanıtlarla sunulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within its scope, this thesis, aims to determine the last point reached by the commercial and cultural relations between Western Anatolia and Central Anatolia regions since the end of Early Bronze Age. The existence of both commercial and cultural relations between the two regions in the Middle Bronze Age was tried to be demonstrated by material and spiritual cultural evidence. In the light of the data obtained, it is thought that this relationship can be presented with more clear evidence through the excavations to be made in the later years when systematic trade between the two regions in the Early Bronze Age continued.