Fındık meyvesi ve civar akarsularında bulunan tarım ilacı karbarilin ürünlerinin tayini ve çevreye etkisi
  1. Tez No: 57728
  2. Yazar: AYHAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Doğu Karadeniz Bölgesi halkının temel geçim kaynaklarından biri olan fındığın, veriminin artırılması için tarım zararlılarına karşı kullanılan karbamat türevi zirai ilaçların ve kullanıldıktan sonra çevrede bulunan kalıntılarından biri olan a- naftolün (a-naftoatlarla beraber) kantitatif analizi yapılmıştır. Bir çevre kirleticisi olan karbaril ve hidroliz ürününün civar akarsulanndaki ve fındık meyvelerindeki miktarları, spektrofotometrik yöntemle tespit edilmiştir. Ayrıca civar akarsularının toplandığı ortam olan deniz sularında da buîunma ihtimali göz önünde tutularak, buradaki a-naftol miktarları da araştırılmıştır a-naftol miktarı; dere suyu örneklerinde 3.85-98.60 ppm, deniz suyu örneklerinde 4.44-100.46 ppm arasındadır. Fındık meyvelerindeki karbaril miktarı ise 4.82-6.87 ppm arasındadır. Anahtar Kelimeler; Karbaril, a-naftol, dere suyu, deniz suyu, fındık, çevre kirleticisi V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination and Evaluation of Hydrolyzed Products of Carbaryl Residues on Hazelnut Fruits and Environmental Surface Waters In this study, in the east part of Blacksea district people's natural living source is hazelnut. In order to increase the productivity the hazelnut, carbaryl is widely used as insecticide against harmful insects in agricultural areas of hazelnut. For this reason, some residual hydrolyze products of carbaryl were left in hazelnut products on environmental surface waters. Quantity of carbaryl residue and hydrolized products which are pollution for environment, were mesured by the spectrophotometricaly from river and hazelnut samples. Also, quantity of a-naphthol were investigated from where the river reached to the sea. Quantities of the a-naphthol were found 3,85-98,60 ppm in the river samples and 4,44-100,46 ppm in the coastal waters. Quantity of carbaryl residue in the hazelnut samples was found to be 4,82-6,87 ppm. Key Words : Carbaryl, naphthol, river water, sea water, hazelnut, environmental pollutant VI