Demokrat Parti Döneminde Milli Korunma Kanunu
The National Protection Law in Democrat Party Period
  1. Tez No: 577298
  2. Yazar: AYDIN DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 625
Özet
İkinci Dünya Savaşı yıllarında 18 Ocak 1940 tarihinde savaş ekonomisini yürütmek amacıyla çıkarılan Milli Korunma Kanunu, Demokrat Parti döneminde kesintiye uğramadan uygulanmaya devam etmiştir. Milli Korunma Kanunu ile sanayi, maden, çalışma yaşamı, tarım, hayvancılık ve ticaret sektörleriyle ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmasının yanı sıra özellikle kira kontrolünün sağlanması ve karaborsanın önlenmesi amaçlarına yönelik uygulamalara girişilmiştir. Bu çalışmada Milli Korunma Kanunu'nun Demokrat Parti dönemindeki uygulanması sonuçlarıyla birlikte incelenmektedir. Bu çerçevede kanunun ekonominin temel alanlarında nasıl uygulandığı, bu uygulamalara yönelik hangi tartışmaların yapıldığı ve bunların nasıl sonuç verdiği değerlendirilmektedir. DP döneminde ekonominin hemen her alanıyla ilgili Milli Korunma Kanunu'na başvurularak birçok önemli karar alınmasına karşın, üretim konusundaki temel problemler giderilemediği ve kararlarda düzensizlik yaşandığı için kanundan ancak kısmen fayda sağlanabilmiştir. Çalışmanın ana kaynaklarını birinci el kaynaklar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Cumhuriyet Arşivi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Zabıt Cerideleri, Demokrat Parti Meclis Grubu Gizli Müzakere Zabıtları, T.C. Resmi Gazete ile dönemin ulusal gazeteleri ve dergileri kullanılmıştır. Bunların yanı sıra çalışmayı destekleyecek ikinci el kaynaklar da incelenmiştir. Tüm bu kaynaklardan elde edilen bulgular aracılığıyla Demokrat Parti dönemindeki Milli Korunma Kanunu'nun gelişimi tematik ve kronolojik bir yöntemle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The National Protection Law, which was enacted on 18 January 1940 in order to carry out the war economy during Second World War, continued to be implemented without interruption in the Democrat Party period. With the National Protection Law, various regulations have been made related to industry, mining, working life, agriculture, animal husbandry and trade sectors, as well as practices aimed at ensuring rental control and preventing the black market. In this study, the implementation of the National Protection Law during the Democrat Party period is examined with its results. It is evaluated how the law is applied in the main areas of economy, what debates are made about these practices and how these results in this framework. Although many important decisions were taken on almost all areas of the economy during the Democrat Party period by applying the National Protection Law, it could partially benefit from the law because the fundamental problems in production could not be solved and the decisions were irregular. The main sources of this study are primary resources. In this regard Republican Presidential Archives, Records of the Grand National Assembly of Turkey, Confidential Records of the Democrat Party Parliamentary Group, T. R. Official Gazette and national newspapers and magazines of this period were used. In addition, secondary resources that support the study were also examined. Through the findings obtained from all these sources, the development of the National Protection Law during the Democrat Party period was studied with a thematic and chronological method.