Hemşirelere göre acil ve yoğun bakım birimlerinin afetlere hazırlık durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of disaster preparedness status of emergency and intensive care units according to nurses
- Tez No: 577299
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, hemşirelere göre hastanelerinin acil ve yoğun bakımlarının afete hazırlık durumunun değerlendirilmesi amacı ile Rize'deki bir devlet ve bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan 162 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler, hemşirelerin demografik özelliklerini içeren bilgi formu ve hastanelerin afetlere hazırlık durumunun değerlendirildiği anket ile toplanmış, sayı, yüzdelik, ortalama, ki-kare testleri analiz edilmiştir. Bulgulara göre hemşirelerin %57.4' ü hastanelerini, %58.6'sı ise acil servis ve yoğun bakım birimini afete hazırlıklı bulmamıştır. %92'sinin Rize'de en fazla sel felaketi olduğunu belirten bu hemşirelerin %81.4'ü sadece teorik ve %75.3' ü temel afet bilinci eğitimi aldığını açıklamıştır. Hemşirelerin %75.9'u hastanelerinde afet planındaki rolünü bilmediğini belirtirken, öncelikle %64.8'i hızlı tahliye sistemini, %71'i afet yönetimi için medya eğitimini, %74.1'i yedek depo görevlisinin tespitini, %71.6'sı uzmanlardan yararlanma ve çalışanların psikolojik olarak desteklenmesini, %86.4'ü afet yönetimi için ek bütçeyi ve yine %86.4'ü depreme dayanıklı uygun malzeme alımını yetersiz bulmuşlardır. Ancak hemşirelerin %80.2'si afet sonrası sarf malzeme, %73.5'i kesintilerde hemen devreye giren jeneratörü yeterli görürken, yalnızca %45.1'i yangın alarm ve söndürme sistemlerini ve %36.4' ü habersiz tatbikatları yeterli bulmuştur. Sonuçta hemşireler hastanelerini, acil ve yoğun bakım birimleri afetlere hazırlıklı bulmamışlardır.Bu doğrultuda hemşirelerin de içinde yer aldığı hastane personeline yönelik sürekli ve düzenli uygulamalı ve tatbikatlı afet eğitimler yapılmalıdır. Özellikle hızlı tahliye sistemi başta olmak üzere hastanenin fiziksel ve teknik donanım sisteminde iyileştirmeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with 162 nurses working in specific units of a state hospital and in a training research hospital in Rize with the aim of evaluation of the disaster preparedness status of the emergency and intensive care units of the hospitals according to the nurses. Data were collected by questionnaire including demographic characteristics of the nurses and the state of preparedness of disasters of hospitals and analyzed with number, mean, chi-square tests. According to the findings, 57.4% of the nurses did not find the hospital and 58.6% did not find the emergency services and intensive care unit as prepared for disaster. Among the nurses, 92% of whom stated that Rize has the highest floods, 81.4% of them revealed that they received only theoretical training and 75.3% of them revealed that they received basic disaster awareness training. While 75.9% of nurses stated that they do not know their role in the disaster plan in their hospitals, firstly 64.8 % found rapid evacuation system, 71% found media training for disaster management, 74.1% found the determination of backup warehouse attendant, 71.6% found benefitting from experts and supporting personnel psychologically, 86.4% additional budget for disaster management and 86.4% found buying proper materials resistant to earthquake inadequate. However, while 80.2% of the nurses thought medical consumable after disaster, 73.5% thought generator engaging in just after power cuts sufficient, only 45.1% found fire alarm and extinguishing systems and 36.4% found unannounced drills sufficient. As a result, nurses did not find their hospitals, emergency and intensive care units ready for disasters. Therefore, it is necessary to carry out continuous and regular disaster training for the hospital staff, including the nurses. The physical and technical equipment system of the hospital, especially the rapid evacuation system, should be improved.