Karayolu taşimaciliğinda izlenebilirlik üzerine bir uygulama
An application on track&trace systems in land transportations
- Tez No: 577303
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ulaştırma çağımızın ön önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Öyle ki önceleri tek yaygın yöntem karayolu taşımacılığı iken, son 5-6 asırdır denizyolu taşımacılığı tüm dünyanın ticaret haritalarını değiştirmiştir. Son iki asırdaki teknolojik gelişmeler ise demiryolu taşımacılığını ülkelerin diğer lojistik kaynaklarla beraber üst sıralardaki yatırım maddelerinden birine dönüştürmüştür. Bunlarla beraber nehiryolu taşımacılığı, borularla taşınan sıvı/gaz yükler de göz önünde bulundurulduğunda sektördeki hizmet çeşitliliğinin de gelişime açık bir alan olduğu açıktır. Hem çeşitliliğin sunduğu maliyet avantajları hem de destinasyon için farklı alternatiflerin keşfedilmesi, ulaştırmayı çok modlu yürütülen bir sürece dönüştürmüştür. Fakat tüm bu süreçler içerisinde yaşanan bir sorun var ki o da taşınmakta olan yükün nerede ve ne durumda olduğudur. Bu çalışmamızda farklı çok modlu taşıma senaryolarında yükün nasıl izlenebileceğine dair sorulara cevap aranmıştır. Çalışma esnasında, mevcut durumu belirlemek için, değer akış haritaları yapılarak izlenebilirliğin nerelerde sağlanamadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, ürünün ne zaman nerede olduğu bilgisinin hem gönderici hem de alıcı için neden önemli olduğuna yer verilmiştir. Sonuç olarak, tüm ulaştırma süreci boyunca hangi aşamalarda ne gibi eklentiler kullanılarak izlenebilirliğin sağlanabileceğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation has become one of the leading sectors of our age. So much so that once the only common method was road transport, for the last 5-6 centuries, maritime transport has changed the trade maps of the world. On the other hand, technological developments in the last two centuries have turned rail transport into one of the top investment items of the countries along with other logistics resources. In addition to these, considering the river transport and liquid / gas loads carried by pipes, it is clear that the diversity of services in the sector is open to development. Both the cost advantages of diversity and the discovery of different alternatives for destinations have transformed transport into a multimodal process. But there is a problem in all these processes, which is where and in what condition the goods are being transported. In this study, we searched the answers to the questions about how to monitor the goods in different multimodal transport scenarios. During the study, value stream mapping was used to determine the current situation and where traceability was hampered. In addition, why information about when and where the product is located is important for both the sender and the receiver. As a result, it has been mentioned that during the whole transportation process, at what stages, what kind of add-ons can be used to achieve full visibility.