Karayolu taşımacılığında mesleki yeterlilik eğitimi için bir e-öğrenme modeli önerisi
An e-learning model proposal for vocational education and qualification at road transport sector
  1. Tez No: 343694
  2. Yazar: ÜMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Trafik, Information and Records Management, Education and Training, Traffic
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ticari araçlarla karayolunda yük ve yolcu taşıma, sevk ve idaresinde çalışan kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi edinmesi gereklidir. 10/7/2003 tarihli 4925 sayılı Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi yönetmeliği gereği, bu faaliyetlerde muafiyet koşulu olarak 25.02.2006 tarihinden önce üç yıllık mesleki tecrübesi olanlar Mesleki Yeterlilik Belgesini doğrudan alma hakkına sahiptirler. Mesleki tecrübesi olmayanlar, belge almak için eğitim almak ve Ulaştırma Bakanlığı?nın yapacağı/yaptıracağı sınavda başarılı olmak zorundadırlar. Bu çalışmada, Türkiye?de karayolu taşımacılığı için mevcut durumda geleneksel sınıf yöntemi ile verilen mesleki yeterlilik eğitiminin, internete dayalı bilgisayar destekli öğretim ortamına aktarılması için bir model önerisi geliştirilmiştir. Bu modelde; karma öğrenme ile uzaktan eğitim ve e-öğrenme sistemi kullanılarak mesleki yeterlilik eğitiminin verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The persons who are involved in professional activity in road transport, carrying either passenger or freight, need to have a certificate of professional competence. As by Road Transport Vocational Education Regulation number 4925 of June 10th,2003, as a condition for the exemption, the persons who have three years? experience before Feb., 25, 2006 have a right to get the Certificate of Professional Competence directly. The others should get education and they should succeed at the exam of Ministry of Transport in order to have their certificates. In this study, a model is proposed to give vocational education for road transport, which is currently given by traditional classroom learning, by internet aided e-learning. In this model, co-education, distance learning and e-learning are used to give vocational education.