Appendix vermiformis enflamasyonu bulunan ve bulunmayan bireylerin bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde appendix vermiformis yerleşiminin karşılaştırılması
Comparison of placement of appendix vermiformis on computed tomography images of individuals with and without additional vermiformis inflammation
  1. Tez No: 577317
  2. Yazar: AYSUN NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut apandisit toplumda çok yaygın olarak karında görülen bir hastalıktır. Akut apandisit tedavisinde cerrahi girişim gereklidir. Literatürdeki apandisit ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) arasındaki ilişki yeterli değildir, yani yeterli çalışma mevcut değildir. Çalışmamızın amacı, apandisit tanısı kesinleşen hastaların BT'lerini incelemek ve bulunan değerlerin değişimi ile apandisit arasındaki ilişkiyi saptamak ve gelişebilecek komplikasyonları önlemektir. Çalışmaya 2017-2018 yıllarında Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi (KEAH) acil polikliniği ve genel cerrahi polikliniğine karın ağrısı şikayeti ile başvurmuş 18-80 yaş arası appendix enflamasyonu bulunan 60, appendix enflamasyonu bulunmayan 60 hasta olmak üzere toplam 120 hasta alındı. Çalışmada appendix vermiformis enflamasyonu bulunan ve bulunmayan bireyler arasında periapendiküler BT değerleri karşılaştırıldı. BT incelemesi sırasında appendix vermiformis yerleşimi, apandisit perforasyonu olup olmadığı, appendix vermiformis tek duvar kalınlığı, appendix vermiformis çapı, appendix vermiformis uzunluğu, apandikolit varlığı, Hounsfield Unite (HU) değeri, cilt altı doku kalınlığı, pericaecal dokuda çizgilenme artışı, serbest sıvı varlığı, lokalize lenfadenopati varlığı, ileus bulgusu, loküle koleksiyon varlığı, periapendiküler inflamasyon bulgularına bakıldı. Çalışmada elde edilen verilere göre appendix vermiformis yerleşimi paracaecal olan bireylerde, appendix enflamasyonu riskinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Akut apandisit tanı gecikmesi perforasyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmada elde edilen bulguların akut apandisitin cerrahi tedavisine yaklaşım konusunda cerrahlara yol göstereceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is a common disease in the abdomen. Surgical intervention is required in the treatment of acute appendicitis. The relationship between appendicitis and Computed Tomography (CT) in the literature is not sufficient, so there is not enough study. The aim of our study was to examine the CT of patients with definite diagnosis of appendicitis and to determine the relationship between the changes in the values found and the appendicitis and to prevent complications. A total of 120 patients(60 patients with appendix inflammation, 60 patients without appendix inflammation) between 18-80 years of age who applied to Kanuni Training and Research Hospital (KTRH) emergency polyclinic and abdominal surgery with the complaint of abdominal pain were included in the study. In this study, periapendicular CT values were compared between individuals with and without appendix vermiformis inflammation. During CT examination, placement of appendix vermiformis, whether appendicitis perforation, appendix vermiformis single wall thickness, appendix vermiformis diameter, appendix vermiformis length, presence of appendicolite, Hounsfield Unite (HU) value, subcutaneous tissue thickness, increased striation in the pericaecal tissue, presence of free fluid The presence of localized lymphadenopathy, ileus, presence of loculated collection, periapendicular inflammation findings were evaluated. According to the data obtained in the study, it was determined that the risk of appendix inflammation was statistically significantly higher in the paracaecal patients with the placement of the appendix vermiformis. Delayed diagnosis of acute appendicitis may lead to serious complications such as perforation. We believe that the findings of the study will guide the surgeons to approach the surgical treatment of acute appendicitis.