Göğüs cerrahisi hastalarında müzik terapinin ameliyat öncesi anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of music therapy on preoperative anxiety and physiologic parameters in thorasic surgery patients
  1. Tez No: 577319
  2. Yazar: ÖZLEM ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, göğüs cerrahisi hastalarında müzik terapinin ameliyat öncesi anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile deneysel olarak yapıldı. Araştırma Trabzon İl merkezinde bulunan KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğine yatışı yapılan 80 hasta (40 deney, 40 kontrol) ile gerçekleştirildi. Veriler“Hasta Bilgi Formu”,“Fizyolojik Parametre Ölçüm Formu”ve“Durumluk/Sürekli Anksiyete Ölçeği”ile ameliyat öncesi dönemde toplandı. Deney grubuna CD çalar ile müzik dinletilirken, kontrol grubuna müzik dinletilmedi. Araştırmada, deney grubunda ilk ve son ölçümde DAPO ve SAPO arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık (p=0.000) olup, DAPO ve SAPO değerlerinin müzikle azaldığı tespit edilirken kontrol grubunun anksiyete puan ortalamalarının aynı kaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was planned as an experimentally study in order to review the effect of music therapy on preoperative anxiety and physiological parameters in thoracic surgery patients. The study was undertaken with 80 patients (40 experiments, 40 controls) who were hospitalized in Karadeniz Technical University Farabi Hospital, Thoracic Surgery Department. The data were collected preoperatively with“Patient Information Form”,“Physiological Parameter Measurement Form”and“State/Trait Anxiety Inventory”. The experimental group was listening to the music with the CD player and the music was not played to the control group. In the study, there was a statistically significant difference (p=0.000) between SASA and TASA in the first and last measurements in the experimental group, while SASA and TASA values decreased with music, while the mean anxiety score of the control group remained the same.