Koroner arter bypass greft uygulamasında düşleme ve müziğin iyileşme sürecine etkisi
The effect of guided imagery and music on recovery process after coroner artery bypass surgery
  1. Tez No: 193649
  2. Yazar: FATMA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
KORONER ARTER BYPASS GREFT UYGULAMASINDA DÜŞLEME VE MÜZ Ğ NY LEŞME SÜREC NE ETK SFatma VURALÖZETÇalışma, Koroner Arter Bypass Greft (KABG) uygulanan hastalarda düşleme vemüzik dinletisinin anksiyete düzeyi, algılanan ağrı şiddeti, analjezik kullanım miktarı, YBÜve hastanede kalış süresine etkisini belirlemek amacıyla prospektif kohort olarak yapıldı.Araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinincerrahi kliniklerinde Koroner Arter Bypass Cerrahisi uygulanacak hastalar oluşturdu. Evrenitemsil edecek örneklem sayısı deney ve kontrol gruplarının her birinde 35 hasta olmak üzere70 hasta olarak belirlendi.Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ?Bireysel Özellikler Formu?, ?CerrahiGirişim Öncesi Ve Sonrası Hasta zlem Formları? Türkiye'de geçerlilik ve güvenirlikçalışmaları yapılmış ve kullanılmakta olan ?Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği? ve ?GörselKıyaslama Ölçeği? aracılığıyla yüz yüze görüşme ve izlem yoluyla elde edildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF GUIDED IMAGERY AND MUSIC ON RECOVERY PROCESSAFTER CORONER ARTERY BYPASS SURGERYFatma VURALSUMMARYThis is a prospective cohort study done to investigate the effect of guided imagery andmusic on the level of anxiety, strength of the perceived pain, analgesic dose, length ofintensive care unit and overall hospital stay in patients who have undergone coronary arterybypass surgery.The patient pool was obtained from surgery clinics of a teaching hospital of Ministeryof Health and included the patients who were scheduled to undergo coronary bypass surgery.Whole group included 70 patients; study and control groups 35 patients each.Data was obtained by face-to-face interviews and follow-up using ?Personal SpecialityForm? and ?Patient Follow-up Charts Before and After the Surgery? prepared by theinvestigator and the ?State-Trait Anxiety Inventory ? and ?Visual Analog Scale? which wereverified by validity and reliability studies in Turkey.