Koroner arter baypas greft cerrahisi uygulanan hastalara bakım paketi uygulamasının deliryumu önlemedeki etkisinin belirlenmesi
Evaluating the impact of A care package on delirium prevention in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 913609
  2. Yazar: İSLAM ELAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Deliryumu önlemede non-farmakolojik yöntemlere dair kanıtlar artarken, kulak tıkacı, müzik dinletisi ve kesintisiz aile varlığını içeren bir bakım paketinin etkinliği daha önce test edilmemiştir. Bu çalışma, koroner arter baypas greft cerrahisi geçiren hastalarda, bu üç müdahaleden oluşan bakım paketinin deliryumu önlemedeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma izni Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nden (Onay No: 2023/11) ve etik onay Gaziantep Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan (Onay No: 2023/187) alındı. Çalışma, Gaziantep Medical Point Hastanesi'nde 94 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışma Grubu'na (n=47) bakım paketi uygulanırken, Kontrol Grubu'nda (n=47) standart klinik bakım sürdürülmüştür. Ölçümler ameliyat öncesi (T0) ve ameliyat sonrası üç zaman noktasında (T1, T2, T3) yapılmıştır. Deliryum değerlendirmesi DSM-V kriterlerine göre bir nöroloji uzmanı tarafından gerçekleştirildi, CAM-ICU ve diğer ölçümler yoğun bakım hemşiresi tarafından yapıldı. Kortizol, ACTH ve Glukoz düzeyleri için alınan kan örnekleri uluslararası standartlara uygun olarak analiz edildi. Veriler SPSS 22.0 programı ile t-testi, Mann Whitney U ve Ki-Kare gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-pharmacological methods for preventing delirium are gaining evidence; however, the effectiveness of a care package, including earplugs, music therapy, and uninterrupted family presence, has not been previously tested. This study aimed to evaluate the effectiveness of a care package consisting of earplugs, music therapy, and uninterrupted family presence in preventing delirium in patients undergoing coronary artery bypass graft surgery. Research permission was obtained from the Hasan Kalyoncu University Graduate Education Institute (Approval No: 2023/11), and ethical approval was granted by the Gaziantep University Clinical Research Ethics Committee (Approval No: 2023/187). The study was conducted on 94 patients at the Gaziantep Medical Point Hospital. While the care package was implemented for the Intervention Group (n=47), the Control Group (n=47) received routine clinical care. Measurements were taken preoperatively (T0) and at three postoperative times (T1, T2 and T3). Delirium evaluations were conducted by a neurologist according to the DSM-V diagnostic criteria, while the CAM-ICU and other assessments were performed by intensive care nurses. Blood samples for cortisol, adrenocorticotropic hormone (ACTH), and glucose levels were analysed according to international standards. Data were analysed using SPSS 27.0, with statistical methods such as t-tests, Mann Whitney U, and Chi-square tests.