Deneysel PKOS modelinde oosit maturasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of oocyte maturation in experimental PCOS model
  1. Tez No: 577323
  2. Yazar: TUNA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE SEDA VATANSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
PKOS'lu kadınlardan oosit elde edilmesinin zorluğu göz önüne alındığında, deneysel PKOS modeli oluşturulduktan sonra elde edilen oositlerin, maturasyon çalışmalarına olanak sağlaması ve bu çalışmalardan elde edilecek verilerin gelecekte infertilite tedavisine katkı sağlayabilecek olmasından dolayı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada deneysel PKOS fare modelinde farklı ilaç uygulamalarından sonra oosit maturasyonunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dört haftalık dişi Balb/C farelerde deneysel PKOS modeli 21 gün boyunca 6 mg/100g DHEA verilerek oluşturuldu. PKOS modeli oluşturulan farelerde sadece klomifen sitrat ya da klomifen sitrat, metformin ve pioglitazon kombine olarak uygulandıktan sonra oosit maturasyonunu etkileyen Cep55, Cdk4, Hsp27, Nobox, Foxl2, Cx37, Cx43, Adamts-1 ve Adamts-9 belirteçlerinin değişimleri hem ovaryumlarda hem de oositlerde immunoperoksidaz ve immunofloresan yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Histolojik ve morfolojik bulgular ile PKOS modelinin geliştiği gösterildi. PKOS grubunda ovaryumlarda özellikle sekonder foliküllerde ve oositlerde oosit maturasyonunu etkileyen belirteçlerin azaldığı, tedavi gruplarından elde edilen ovaryumlarda sekonder ve tersiyer foliküllerde ve oositlerde belirteçlerin ekspresyonlarının arttığı gözlendi. Sadece klomifen sitrat ile tedavi uygulanan grupta ekspresyonların kombine tedavi grubuna göre daha fazla artmış olduğu tespit edildi. PKOS grubunda bu belirteçlerin ekspresyonunun azalması ve tedavi gruplarında artmış olması, karmaşık moleküler mekanizmaya sahip olan oosit maturasyonunda, yeni moleküllerin gösterilmesi açısından önemlidir. Aynı belirteçlerin daha ileri teknikler ile incelenmesi PKOS'lu olgularda bu belirteçlerin oosit maturayonunda kullanılacak yeni moleküller olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the difficulty of obtaining oocytes from women with PCOS, it is of great importance that the oocytes obtained after the experimental PCOS model has been established allow for maturation studies and that the data from these studies may contribute to future infertility treatment. The aim of this study was to evaluate the factors affecting oocyte maturation after different drug applications in experimental PCOS mouse model. In four weeks old female Balb/C mice, the experimental PCOS model was generated by administration 6 mg/100g DHEA for 21 days. In the PCOS model mice after the administrations of only clomiphene citrate or clomiphene citrate, metformin and pioglitazone combined treatments, the changings of markers which affect the oocyte maturation Cep55, Cdk4, Hsp27, Nobox, Foxl2, Cx37, Cx43, Adamts-1 and Adamts-9 were evaluated in both ovaries and oocytes using immunoperoxidase and immnuofluorescent methods. The histological and morphological findings showed that the PCOS model was developed. In PCOS group, it was observed that the markers affecting oocyte maturation decreased in ovaries, especially in secondary follicles and oocytes, and in the ovaries of treatment groups the expression of markers in secondary and tertiary follicles and oocytes were increased. It was found that only Clomiphene Citrate treated group had higher expressions than the combined treatment group. The decrease in the expression of these markers in the PCOS group and the increase in the treatment groups is important for demonstrating new molecules in oocyte maturation with a complex molecular mechanism. Examining the same markers with more advanced techniques suggests that these markers will be new molecules to be used in oocyte maturation in PCOS patients.