Polikistik over sendromunda farklı antioksidanların oksidatif stres belirteçleri üzerine etkisinin deneysel rat modelinde incelenmesi
Effect of different antioxidants on oxidative stress markers in an experimental polycystic ovary syndrome rat model
- Tez No: 493510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromu oluşturulmuş deneysel rat modelinde antioksidan özellikte oldukları bilinen curcumin ve alfa lipoik asit etken maddelerini kullanarak oksidatif stres belirteçleri ve over morfolojisi üzerindeki etkilerini incelemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Wistar albino rat kullanılarak kontrol, PKOS, PKOS + curcumin, PKOS + ALA ve PKOS + curcumin + ALA olmak üzere beş grup oluşturuldu. Deney süresinin sonunda ovaryum dokuları alınarak korteks ve medullada genel histolojik değerlendirme yapıldı. İmmunreaktivitelerin gösterilmesi amacıyla iNOS, eNOS, SOD boyalamaları yapıldı. BULGULAR: PKOS grubu ile curcumin ve/veya ALA verilen gruplar kıyaslandığında sekonder folikül ve atretik folikül sayılarının curcumin ve/veya ALA verilen gruplarda azalmış olduğu görüldü. Curcumin ve/veya ALA verilen gruplarda anti-SOD, anti-eNOS ve anti-iNOS boyanma derecesi PKOS grubuna göre anlamlı biçimde artmıştı. SONUÇ: Curcumin ve ALA'nın over morfolojisine, fonksiyonuna ve ovulasyona anlamlı faydası olduğu gösterilmiştir. Curcumin ve ALA, PKOS tedavisinde klasik tedavilere destek olarak umut vaat edici ajanlar olabilir. ANAHTAR KELİMELER: curcumin, alfa lipoik asit, PKOS, oksidatif stres, SOD, eNOS, iNOS
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the effects of antioxidant agents curcumin and alpha lipoic acid on ovarian morphology and oxidative stress markers in an experimental rat model with policystic over syndrome. MATERIALS AND METHODS: Wistar albino rats were grouped into control, PCOS, PCOS + curcumin, PCOS + ALA and PCOS + curcumin + ALA. At the end of the experiment period, ovarian tissues were obtained and histological evaluation of the cortex and medulla was performed. Immunoreactivity was shown by iNOS, eNOS, SOD staining. RESULTS: The number of secondary follicles and atretic follicles were decreased in the groups supplemented with curcumin and/or ALA when compared to the PCOS group. Curcumin and/or ALA groups showed significantly increased staining of anti-iNOS, anti-eNOS and anti-SOD compared with the PCOS group. CONCLUSION: Curcumin and ALA have been shown to have postive effects on ovarian morphology, function and ovulation. Curcumin and ALA may be promising agents to support classical treatments of PCOS. KEYWORDS: curcumin, alpha lipoic acid, PCOS, oxidative stress, iNOS, eNOS, SOD