Farklı varyantlardaki Oğuznamelerin içerisindeki tarihi motiflerin karşılaştırılması
The comparison of historical motifs in Oguzname's different variants
  1. Tez No: 577336
  2. Yazar: TUĞBA KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Destanlar, Türk tarihine ışık tutan önemli eserler arasındadır. Halk arasında kulaktan kulağa yayılmış olup sonradan yazıya geçirilen destanlar; siyasi, askeri, sosyal ve kültürel geçmişimizin, örf-adet ve ananelerimizin günümüze ulaşmasını sağlar. Türklere ait olan destanların tarihinde Oğuz Kağan Destanı, Dede Korkut Hikayeleri ve sayıları otuzu geçen Oğuznameler önemli bir yere sahiptir. Mitolojik öğelerle birleşen destanlar geçmişimiz hakkında bilgi verir. Türklerin yaşadığı coğrafyanın zorluğu, tarihe adını altın harflerle yazdırmış Türk hükümdarlarının fütuhatları, Türklere komşu olan devletler ve hakimiyet altına alınan kavimler, Türklerin inanışları, aile hayatları, sosyal yapıları, devleti nasıl yönettikleri ve daha birçok konu başlığı Oğuznamelerle yorumlanabilmektedir. Oğuz Kağan Destanı ve Oğuzname isminden yola çıkılarak Oğuz Yabgu Devleti'ne ve yirmi dört boya ayrılan Oğuzlardan, Selçuklulara, Moğollara ve Osmanlılara kadar tarihi seyir içerisindeki birçok hükümdar Oğuznamelerin başkahramanı olan Oğuz Han'ı vücuda getirmiştir. Akış içerisindeki devletlerin soy kütüklerini Oğuz Han'a bağlamış olmaları da Oğuznamelerdeki devlet ve kişi sayısının artmasına sebebiyet vermiş bu durumda günümüze ulaşan Oğuznamelerin sayısının artmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Epics are among the important works that shed light on the Turkish history. Epic poems which spread among the public, and legends to be written for years to come; the political, military, social and cultural history, our customs and our traditions ensures our present day. Oghuz Khan Epic, Dede Korkut Stories and over a thirty of Oghuzname's, belongs to the Turks. The epics that are associated with mythological elements give information about our past. The difficulties of the geography in which Turks live, the voices of Turkish rulers who have written their name in gold letters, the neighboring countries and the tribes that have been dominated by Turks, the beliefs of Turks, their family life, their social structure, how they manage the state and many other topics can be interpreted with Oghuzname's. Oğuz Yabgu Devlet is based on the names of Oghuz Khan Epic, Oghuzname's and twenty-four lenght which separated from the Oguz's, Selcuk's, Mongolian's and the Ottomans until many historical monarchs in the history of the Oghuzname's was the protagonist of Oghuz Khan. The fact that the states in the flow connected the genealogy files to the Oghuz Khan also caused an increase in the number of the state and the people in the Oghuzname's, thus increasing the number of Oghuzname's who have survived to this day.