Dismenore tanısı alan kadınların kişilik özelliğinin incelenmesi
The analysis of personality feature of women who are diagnosed with dysmenorrhea
  1. Tez No: 577347
  2. Yazar: ŞERİVAN KARAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada; dismenore tanısı almış kadınların kişilik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı tipte tasarlanan çalışmanın evrenini Şubat-Nisan 2017 tarihleri arasında Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde muayene olup dismenore tanısı almış kadınlar oluşturmaktadır. Bu tarihlerde dismenore tanısı almış 324 kadın bulunmakta olup, örneklem seçimine gitmeden evrenin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler anket formu, Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Vizüel Ağrı Skalası kullanılarak elde edilmiştir. Anket formunda kadınların sosyo-demografik özellikleri, dismenore süresi ve ağrı niteliğini tanımlayan sorular bulunmaktadır.Dismenore ağrısı az olan kadınların yüksek olanlara göre; yumuşak başlılık/geçimlilik, özdenetim/sorumluluk, gelişime açıklık ve sosyal istenirlilik alt boyut puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek çıkarken, duygusal tutarsızlık alt boyut puan ortalaması anlamlı düzeyde daha düşük çıkmıştır(p0,05). Kadınların bazı kişilik özelliklerinin dismenore ağrıları üzerinde etkili bir faktör olduğu saptanmıştır. Bu konuda deneysel çalışmalar yapılarak bu ilişki daha açık ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to determine the personality feature of women who are diagnosed with dysmenorrhea. The base of this cross-sectional definitive study is designed with the data collected from women who were diagnosed with dysmenorrhea in Diyarbakir Obstetrics and Pediatrics Hospital in the dates of February-April 2017 and without random sampling the whole samples were included in the study. In these dates324 women have been diagnosed with dysmenorrhea. The data were collected through survey form, five factor personality inventories and Visual Pain Scale. Survey form contains questions that describes women's socio-demographic feature, duration of dysmenorrhea and degree of pain.. While people that are with less dysmenorrhea pain compare to who are with high pain, have their sub-dimension points of milkiness compatibility self-control-responsibility open for improvement, social desirability statistically high, their emotion inconsistency sub-dimension point are lower in meaning level(p0,05). It is determined that women's personality characteristic is a strong factor on their dysmenorrhea pain level. There can be experiment tests on this topic and further connections can be revealed.