Inhibin polimorfizminin tüp bebek tedavisinin araştırılması
İnvestigation of ivf treatment of İnhibin polyomorphism
  1. Tez No: 577357
  2. Yazar: HABİP ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKSET ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnfertilite, en az bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye rağmen, hamile kalmanın imkansızlığı olarak tanımlanır. İnfertilite, hem implantasyon basarısızlıklarına hem de tekrarlayan düşükleri meydana getirebilmektedir. Uremeye yardimci tedaviler bu infertil hastalara bir umut teşkil etmektedir. In vitro fertilizasyon (IVF) sikluslarindan once, yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi ve kadınların üreme potansiyeli hakkında foliküler bazda da incelenerek, doktor hastanın spesifik infertilite tedavisine karar vermesi konusunda yardımcı olur. Günümüze kadar, stimulasyon sonrasi elde edilen oositlerin sayisini ve kalitesini araştırmak için bir cok calisma yapilmistir. Son yillarda yapilan calismalar, inhibin b gen polimorfizmleri ve serum FSH seviylerinin korelosyonunu arastirmistir. Yaptigimiz bu calismada, Inhibin B INHIBIN β (INHBB) rs57802235 polimorfizmi ve serum FSH seviyelerinin oosit maturasyonu ustundeki etkisini ilk kez Turk toplumunda arastirdik. Rastgele seçilen infertile hastalarda INHBB geninde %96 (50 hastada) doğal tip olan G/G alleleri gözlemlenmiştir. Heterozigot mutant allel A/G %4 saptanmıştır. Mutant allel sadece %2 olarak gözlemlenmiştir. Yaptigimiz bu calismalar, ileriki calismalara isik tutmakta ve hasta sayisi arttirilarak projenin devam edilmesi planlanmaktadir.
Özet (Çeviri)
Couples are considered to be infertile when they cannot become pregnant within one year of unprotected sex. Infertility can result in implantation failures and miscarriages. Assisted reproduction technologies (ART) are one of the options that can be applied to these patients. Prior to in vitro fertilisation (IVF) cycles, the ovarian reserve of the women and the number of follicules should be assessed. The gynecologist then can decide on the optimum stilmulation cycle. Several studies have been conducted to determine the number and quality of the oocytes that can be obtained from the women following the stimulation. Recent studies have proposed that serum inhibin B levels can be a good marker to determine the development of mature oocytes as well as the pregnancy rates. In this project, we aimed to investigate the possible correlation between INHIBIN β B (INHBB) gene rs57802235 polymorphism and the serum FSH level as well as the mature oocytes in the Turkish population. Infertile patients were selected randomly and 96% of these patients had G/G wild type alleles. The heterozygote mutant allele A/G was observed in 4% of the patients. Mutant allele was only observed in 2% of the patients. This project will be based on the future projects and further studies will be pe