Jersey ırkı sığırlarda ısı stresinin bazı verim özellikleri üzerine etkisi
Effect of heat stress on some production traits in Jersey
- Tez No: 577405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu araştırma, bazı çevresel faktörlerin ve iklim koşullarının, Jersey ırkı sığırlarda üretim ve üreme özellikleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada 2014-2016 yılları arasında Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesinde yetiştirilen 419 baş Jersey ırkı sığırın laktasyon ve dölverimi kayıtları kullanılmıştır. Sıcaklık Nem İndeksi (SNİ), Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden elde edilen iklim verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Buzağılama yaşı, buzağılama mevsimi, servis periyodu süresince maruz kalınan SNİ ve laktasyon sayısının dölverimi ve 305 günlük süt verimi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Kayıtlar, buzağılama yaşı için üç; 2-3, 4-5 ve 6+, buzağılama mevsimi için dört; kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar, SNİ için üç;
Özet (Çeviri)
Aim: This researh was performed in order to determine effect of some environmental factors and climatic conditions on productive and reproductive traits in the Jersey cattle. Material and Method: Lactation and reproduction records of 419 Jersey cows raised at Amasya Gökhöyük State Farm between 2014-2016 were used in this study. Temperature humidity index (THI) was calculated by using climatic data obtained from General Directorate of Meteorology. The effects of calving age, calving season, THI of days open and lactation number on reproductive traits and 305 days milk yield were assessed. The records, three calving age were established; 2-3, 4-5 and 6 yrs and older. Calvin season was divided into four groups; winter, spring, summer and fall. THI was divided into three groups;