Jersey ırkı sığırlarda bazı iklimsel özelliklerin bireysel süt verimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the i̇mpact of some climatic traits on invidual milk yield in jersey cattle
- Tez No: 895208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu araştırma, bazı iklim koşullarının, Jersey ırkı sığırlarda günlük süt verimine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada, Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen 278 baş Jersey ırkı ineğe ait 2014 Ocak -2017 Temmuz tarihleri arasındaki 11234 bireysel günlük süt verimi kaydı kullanılmıştır. Sıcaklık Nem İndeksi (SNİ) ve Soğuk Stres İndeksi (SSİ) Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden elde edilen Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi'ne ait iklim verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Bireysel günlük süt veriminin tespit edildiği günden önceki 72 saatlik sürede maruz kalınan sıcaklık nem indeksi ve soğuk stres indeksi değerlerinin ortalaması alınarak iklim veri seti oluşturulmuştur. Süt verimindeki azalmanın başladığı aralığı tespit etmek için, sıcaklık nem indeksi değerleri 68 ile 80 arasında sınıf aralığı 1 birim olacak şekilde gruplara ayrılarak tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Ayrıca sıcaklık nem indeksi için dört; ≤68-71≤, ≤72-74≤, ≤75-80≤ ve 80.01≤, soğuk stres indeksi için iki;
Özet (Çeviri)
Aim: This researh was performed in order to determine effect of some climatic conditions on individual milk yield traits in the Jersey cattle. Material and Method: In the study, 11234 individual daily milk yield records of 278 Jersey cows raised in Amasya Gökhöyük Agricultural Enterprise between January 2014 and July 2017 were used. Temperature humidity index (THI) and cold stress index (CSI) was calculated by using weather data of Amasya Gökhöyük Agricultural Enterprise obtained from General Directorate of Meteorology. The weather data set was created by averaging the temperature, humidity index and cold stress index values exposed in the 72-hour period before the day when individual daily milk yield was determined. In order to determine the range in which the decrease in milk yield began, descriptive statistics were performed by dividing the temperature humidity index values into groups between 68 and 80 with a class interval of 1 unit. In addition, four groups were created for temperature humidity index; ≤68-71≤, ≤72-74≤, ≤75-80≤ and 80.01≤, two groups for cold stress index;