Meme kanserli hastaların doku örneklerinde human papillomavirus (HPV) Varlığının PCR yöntemi ile tespit edilmesi ve hibridizasyon yöntemi ile tiplendirilmesi
Detection and classification of Human Papillomaviruses (HPV) in Human Breast Cancer by PCR and Hibridization
  1. Tez No: 260916
  2. Yazar: ÖZCAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada insidans ve yıllık mortalite açısından birinci sırada bulunan meme kanseri ülkemizde de kadınlarda bildirilen kanserler arasında ilk sırada yer almaktadır.Human papillomavirüs (HPV) enfeksiyonu son derece yaygın bir enfeksiyondur. Özellikle serviks kanseri olmak üzere anogenital tümörlerle HPV'nin birlikteliğini gösteren çalışmalar vardır. Bununla beraber HPV enfeksiyonu ve meme kanseri arasındaki korelasyon varlığı açık değildir. Pek çok bağımsız çalışma meme kanserinin etyolojisinde HPV'nin varlığını gösterirken diğer çalışmalarda tam tersini rapor etmişlerdir.Çalışmamızın amacı meme kanserli hastalarda HPV nin varlığının olup olmadığının araştırılmasıdır. 2007 ve Nisan 2010 tarihleri arasında histopatolojik olarak meme kanseri teşhisi almış 60 hasta ve meme kanseri teşhisi almayan 40 hastanın ( 20 fibroadenom, 20 mammoplasti) parafin blok doku örnekleri çalışmamıza alındı.Çalışmaya dahil edilen 93 örneğin 53' ü çalışma grubunu 40'ı kontrol grubunu oluşturmaktaydı. Çalışma grubunun %13,2 sinde kontrol grubunun ise %5 inde HPV DNA pozitif bulundu. Pozitif bulunan 8 örnekte enfeksiyona sebep olan tek bir HPV tipi, 1 örnekte ise multiple tipler saptandı. HPV DNA pozitif bulunan 9 örneğin 5'inde (%55,5) yüksek riskli tip(HPV16,18), 3'ünde (%33,3) düşük riskli tip(HPV6,84,91) ve 1'inde (%11,1) hem yüksek hem de düşük riskli tip(HPV 6,18) birlikte bulundu.Bütün doku örneklerinden PCR yöntemi ve HPV primerleri kullanılarak DNA ekstrakte edildi ve hibridizasyon yöntemi ile HPV tiplendirmesi yapıldı.Çalışmamızın sonucunda HPV varlığı ile meme kanseri arasındaki ilişki, yapılan diğer çalışmalara oranla daha düşük oranda bulunmuştur. Ayrıca yüksek riskli HPV'ler seksüel yönden aktif olan kadınlarda daha yüksek oranda bulunmuştur. Bölgemizdeki düşük HPV değerinin sosyokültürel özelliklerden kaynaklandığı değerlendirilmiştir.Bununla birlikte yapılacak epidemiyolojik çalışmaların bu bulguları desteklemeye ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common reason of mortality in women and also it is most documented malignancy of women in our country.HPV is very common infection. The association between human papillomavirus(HPV) and anogenital tumors, especially cervical cancer, is well documented. However,a correlation between HPV and human breast cancer remains unclear. Several independent studies have reported whether the presence of HPV in breast cancer aetiology or not.The aim of the present study investigate the presence of HPV in patient with breast cancer. Between 2007 and April 2010, 60 patients who have been reported as a breast cancer as histopathologically and 40 patient who have been reported other diseases ( 20 fibroadenoma, 20 mammoplasty) were included to our study and their paraffin tissue samples were examined.Total 93 samples were included in this study 53 of them were ın study group and 40 samples were in control group. HPV DNA was detected positive in 13,2% of them study group and 5 % of them control group.Only one HPV type ( HPV type 6,16,18,84,91) was detected in 8 positive samples and multiple types of (HPV 16,18) was detected in 1 positive sample. In HPV DNA positive grup 5 of 9(55,5%) were determined high risky type(HPV 16, 18), 3 (33,3%) low risky type(HPV 6, 84, 95) and also high risky and low risky hpv types (HPV 6, 18)were detected in 1 sample (11.1%).DNA was extracted in all of the breast cell samples by PCR techniques and HPV primaries, and with the hybridization technique HPV types were classified.Consequently in our study the relation between the HPV and the breast cancer was detected lower than the previous studies. Moreover high risky. HPV?s were determined in women who were sexually more active. Low HPV positivity ratro is probably as a result of social and cultural features of our region.İn addition more epidemiological studies are necessary to support these findings.