İkinci ürün için uygun olan yem bezelyesi hatlarının belirlenmesi
The determination of field peas lines suitable for the second crop production
  1. Tez No: 577446
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırma Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme tarlasında, 2017 yılı ikinci ürün yetiştirme döneminde, sulu şartlarda yürütülmüştür. Araştırma F6 generasyonuna gelmiş 22 farklı saf hat ve 4 tane kontrol amaçlı tescilli yemlik çeşit (Özkaynak, Taşkent, Furkan, Bilgehan) olmak üzere toplam 26 adet yem bezelyesi materyali kullanılarak ikinci ürün için uygun olan yem bezelyesi hatlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tarla denemesi“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada yem bezelyesinin çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, yeşil ot için hasat olum gün sayısı, yeşil ot verimi, kışa dayanım özelliklerine ait veriler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, çiçeklenme gün sayısı 51.6-72.0 gün arasında, bitki boyu 43.3-105.0 cm arasında, yeşil ot için hasat olum gün sayısı 73.6-88.3 gün arasında ve yeşil ot verimi 1-9 skalasına göre 3.6-9.0 arasında değişmiştir. Kışa girişte ilk dondan zarar görme durumu (3-9) ve kıştan çıkıştaki zarar görme durumu (1-9) yem bezelyesi genotiplerinde 1-9 skalasına göre farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Konya-Central ecological conditions in the Experimental Field of Selcuk University Faculty of Agriculture in 2017 summer crop cultivation period in the irrigated conditions. The research was done to the purpose of determining the field pea lines suitable for the second crop pea material by using 22 different pure lines of F6 generations and four control proprietary feed type (i.e., Özkaynak, Taskent, Furkan, Bilgehan) a total of 26 field genotypes. The field experiment had been established with three replications according to the "Randomized Experimental Block Design''. In the research were determined to winter durability characteristics such as 50 percent number of flowering days, plant height, green grass for harvest date, green grass yield on field pea. At the end of the research, the number of flowering days between 51.6-72.0 days, the plant height between 43.30-105.0 cm, fresh forage for harvest date 73.6-88.3 days, fresh forage yield between1-9 the scale varies. Winter from first frost damage situations and end of the winter frost damage situations ranged from the 1-9 scale..