Toros sediri (Cedrus libani A.rich) odun ve kabuğunun kimyasal bileşimi
- Tez No: 57745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Toros Sediri diri ve öz odun, iç ve dış kabuğunun kimyasal bileşenleri TAPPI metodlanna uygun olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların maksimum ve ıninimum değerleri aşağıda verilmiştir. (%) Diri Odun (%) Öz Odun (%)tç Kabuk (%) Dış Kabuk 65.12-63.16 39.16-35.36 72.86-71.63 68.08-67.02 54.22-52.00 49.26-47.97 38.18-36.78 45.26-42.05 29.24-28.19* 27.55-26.73* 29.84-26.75** Holosclüloz Selüloz Alfa-Selüloz Lignin Kül 0.81-0.66 0.51-0.40 5.38-3.49 Sıcak su çözünürlüğü 6.71-4.98 8.79-7.17 13.86-10.04 Soğuk su çözünürlüğü 3.36-2.70 4.07-3.64 8.69-6.75 Alkol-benzen çözünürlüğü 3.12-2.64 7.85-6.16 12.06-9.33 %1'likNaOH çözünürlüğü 14.87-12.91 20.86-18.14 35.19-33.28 Stiasny Sayısı - - 31.30-25.10 * Klason lignini ** Belirtilen değerler alkol-benzen ekstraksiyonunu takiben % l'lik NaOH uğratılarak elde edilen örnekler üzerinde bulunmuştur. 59.77-57.24 27.73-24.86 35.05-31.24** 6.27-5.76 21.29-18.15 15.03-13.76 14.34-11.81 48.18-42.14 47.10-40.60 ekstraksiyonuna Anahtar Kalimeler : Toros Sedirinin Odun ve Kabuğunun Kimyasal Bileşimi, Toros Sediri Odun ve Kabuğunun Çözünürlük Değerleri, Stiasny Sayısı. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chemical Composition of Wood and Bark of Lebanon Cedar (Cedrus libani A,Rich.) In this study; it was determined, the chemical compositions of sapwood and heartwood, and inner and outher bark of lebanon cedar by the TAPPI methods. According to results obtained, maximum and minimum values of chemical compositions of lebanon cedar were given below: (%)SapWood (%) Heart Wood (%) Inner Bark (%)Outher Bark Holoselulose 72.86-71.63 Celulose 54.22-52.00 Alpha-Celulose 38. 1 8-36.78 Lignin 29.24-28.19* Ash 0.81-0.66 Solubility in hot water 6.7 1-4.98 Solubility in cold water 3.36-2.70 Solubility in alcohol-benzene 3. 12-2.64 Solubility in 1 % NaOH 14.87-12.91 Stiasny Number * Klason lignin ** Lignin was determined on the inner and and 1 % NaOH respectively 68.08-67.02 49.26-47.97 45.26-42.05 27.55-26.73* 0.51-0.40 8.79-7.17 4.07-3.64 7.85-6.16 20.86-18.14 65.12-63.16 39.16-35.36 59.77-57.24 27.73-24.86 29.84-26.75** 35.05-31.24** 5.38-3.49 13.86-10.04 8.69-6.75 12.06-9.33 35.19-33.28 31.30-25.10 6.27-5.76 21.29-18.15 15.03-13.76 14.34-11.81 48.18-42.14 47.10-40.60 outher bark samples extracted alcohol-benzene Key Words : Chemical component of wood and bark of Lebanon Cedar, Solubility values of Lebanon Cedar with differens cemicals, Stiasny number IX