Hacıhıdır Baraj Gölü (Siverek) zooplankton faunasının mevsimsel olarak incelenmesi
Seasonal investi̇gation of the zooplankton fauna of Hacıhıdır Dam Lake (Siverek)
- Tez No: 577484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; Şanlıurfa ili Siverek İlçesinde bulunan Hacıhıdır Baraj gölündeki zooplankton faunası mevsimsel olarak kalitatif açıdan incelenmiştir. Örnekleklerin alındığı istasyonlar belirlenirken göle akan atık suların konumu göz önüne alınarak, 3 farklı istasyon seçilmiş olup her ay alınan su örnekleri mikroskobik olarak incelenmiştir. Hacıhıdır Baraj Gölü'ne ait Zooplankton taksonlarında yapılan bu tespitler sonucunda Rotifera filumundan 14 familyaya ait 43 tür, Cladocera alttakımından 5 familyaya ait 9 tür, Copepoda altsınıfından 2 familyaya ait 3 tür olmak üzere toplam 55 takosn tanımlanmıştır. Tespit edilen türlerden Rotifera' ya ait 37 tür, Cladocera'ya ait 9 tür, Copepoda'ya ait 3 tür Hacıhıdır baraj gölünde ilk defa bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Hacıhıdır Baraj Gölü, Zooplankton Faunası, Cladocera, Copepoda, Rotifera
Özet (Çeviri)
In this study, the zooplankton fauna in Hacıhıdır Dam Lake located in Siverek district of Şanlıurfa province was investigated seasonally. On considering the location of wastewater flowing to the lake, 3 different stations were selected, and the water samples taken each month were examined microscopically. As a result of these determinations made in Zooplankton taxa of Hacıhıdır Dam Lake, 43 species belonging to 14 families from Rotifera phylum, 9 species belonging to 5 families from Cladocera suborder, and 3 species belonging to 2 families from Copepoda subclassis, totally 55 taxa were identified. Of these taxa, 37 species belonging to Rotifera, 9 species belonging to Cladocera and 3 species belonging to Copepod were found for the first time in Hacıhıdır Dam Lake KEY WORDS: Hacıhıdır Dam Lake, Zooplankton Fauna, Cladocera, Copepoda, Rotifera