Gender, media and sports: Performativity of women bodybuilders
Toplumsal cinsiyet, medya ve spor: Kadın vücut geliştirme sporcularının performatif pratikleri
- Tez No: 577485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, performatif pratikler ve vücut politikaları üzerinden vücut geliştirme sporunun erkek egemen atmosferinde, kadın vücut geliştirmecilerinin motivasyon kaynaklarını öğrenmeyi amaçlar. Dört yüz yüze ve iki online olmak üzere altı kaslı kadın vücut geliştirme sporcusuyla gerçekleştirilen mülakatlarda vücut geliştirmenin katılımcılar için taşıdığı anlam ve sınırlılıklar, katılımcıların medya ve vücut geliştirme ilişkisini nasıl gördükleri ve sosyal medyayı ve Instagram'i kullanma biçimleri ele alınmıştır. Ayrıca katılımcı kadınların Instagram“sahneleri”araştırma sürecine dahil edilerek temsil ve takdim kavramları, vücut geliştirmenin iki aşaması olan talim ve sahne performansı üzerinden incelenmiştir. Araştırma kadın sporcuların vücut geliştirme sporunu bir ifade alanı, motivasyon, dayanıklılık ve hayat stili olarak yorumladıklarını tartışmaktadır. Vücut geliştirme, kadın vücut geliştirme sporcuları için kendi sınırlarını aştıkları ve kadınsılıklarını bilinçli bir şekilde perform ettikleri bir mücadele alanıdır.
Özet (Çeviri)
By drawing from the theories of performativity and body politics, this thesis addresses the motivations of woman bodybuilders for doing sports in the male-dominated atmosphere of bodybuilding. Four face to face and two online semi-structured interviews were conducted with six woman bodybuilders. The meaning and limitations of the bodybuilding for participants, their understanding of media and bodybuilding relationship, and use of media and Instagram were addressed in the interviews. Instagram“scenes”of woman participants for representation and presentation concepts are also examined in relation to two phases of bodybuilding as training and stage performance. It is argued that woman bodybuilders perceive bodybuilding as a space of expression, motivation, resistance and lifestyle. Bodybuilding for them is an area where they consciously perform their femininity.