Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinin sucul alanının alg florasının mevsimsel incelenmesi
Seasonal analysi̇s of alga flora of Şanlıurfa's aquatic areas in Siverek district
  1. Tez No: 577487
  2. Yazar: MAHMUT ULUGERGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şanlıurfa ilinin Siverek İlçesi sucul alanlarının alg florası, kasım 2017 ve mayıs 2018 tarihleri arasında 13 farklı lokasyonda, 4 mevsim olarak incelenmiştir. 187 Bacillariophyta, 88 Chlorophyta, 37 Charophyta, 31 Cyanobacteria, 27 Euglenophyta, 9 Miozoa, 1 Ochrophyta, ve 1 Rhodophyta'dan olmak üzere toplam 381 alg taksonu tespit edilmiştir. 18'i Bacillariophyta, 3'ü Chlorophyta, 1'i Charophyta, 1'i Cyanobacteria ve 1'i de Euglenophyta olmak üzere toplam 24 tane alg taksonu, Türkiye alg florası için yeni kayıttır. İncelenen sucul alanlardan 1 tanesi mezotrofik olarak, geri kalanlar ise oligotrofik olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Alg florası, Siverek, bentik alg, su kalitesi
Özet (Çeviri)
Algae flora of the aquatic areas of Siverek district of Şanlıurfa was investigated in 4 different seasons between November 2017 and May 2018 in 13 different locations. A total of 381 algae taxa were identified from 187 Bacillariophyta, 88 Chlorophyta, 37 Charophyta, 31 Cyanobacteria, 27 Euglenophyta, 9 Miozoa, 1 Ochrophyta, and 1 Rhodophyta.A total of 24 algal taxa, 18 of which are Bacillariophyta, 3 of which are Chlorophyta, 1 of which is Charophyta, 1 of which is Cyanobacteria and 1 of which is Euglenophyta, are new records for algal flora of Turkey. Of the aquatic areas studied, 1 was found to be mesotrophic, while the rest were identified as oligotrophic KEYWORDS: Algal flora, Siverek, benthic algae, water quality