Transgressing the conventions: The degree to which Tolkien bends gender norms in The Lord of The Rings
Geleneklerin ötesinde: Tolkien, The Lord of The Rings eserinde cinsiyet normlarinı ne kadar esnetiyor?
- Tez No: 577486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması, gelenekselci ve katı bir Katolik olarak değerlendirilebilecek 20. yy yazarı JRR Tolkien'in eseri olan Yüzüklerin Efendisi'nde kadınların yerini araştırmaktadır. Feminist kuram çerçevesinde yapılan araştırma dahilinde yazarın geçmişi, büyümüş olduğu çevrenin yanı sıra içine doğduğu ve süregelen sosyal ve dini değerler, dünya savaşları, Feminist akım ve bir yazın türü olarak fantezi ele alınmıştır. Epik öyküler ve geleneksel yazın alanında çalışan ve Katolik olarak yetiştirilen Tolkien'ın, okurlarının dünya görüşüne uygun, cinsiyet farkı gözeten hikayeler yazdığı düşünülebilir. Ancak yakından bir okuma yapıldığında, Tolkien'ın fantezi edebiyatı geleneklerinin dışına çıkarak geleneksel karakterlerin yanı sıra farklı karakterler de yarattığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers the place of women in The Lord of the Rings written by J.R.R. Tolkien; who can be considered to be a traditionalist in terms of his social and literary life, and a strict Catholic. Written within the scope of Feminist theory, this study tackles the author's background: the environment in which he lived and the social, religious values into which he was born; the world wars; contemporary attitudes to Feminism; and fantasy as a literary genre. In possession of an academic knowledge of epic tales and traditional stories, and having been raised as a firm Catholic, one may think that Tolkien writes a gender-biased story conforming to the world view of his readership. A closer reading, however, reveals that Tolkien actually amends the well-trodden paths of fantasy literature and creates non-conforming characters as well as traditional ones.