Yapay sinir ağlarıyla el yazısının dilimlenmesi ve karakterlerin tanımlanması
  1. Tez No: 57749
  2. Yazar: MELEK SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan beyninin yapısal ve fonksiyonel özelliklerinden yararlanılarak geliştirilen, birbirlerine ağırlık bağlantılarıyla bağlanmış sinir adı verilen basit hesap elemanlarından oluşan ve programlamak yerine eğitilme yönteminin esas alındığı yapay sihir ağları yardımıyla el yazısının dilimlenmesi ve karakterlerin tanınması işlemleri üzerinde durulmuştur. Bu işlemler yapılırken çok katlı bir sinir ağı hata geri yayma yöntemiyle eğitilmiş ve el yazı karekterleri değişik biçimlerde analog veya binary olarak tanıtılmış olup, ağır lıkl andırma denilen yöntem ile beraber kullanılan, pencereleme yöntemiyle de karakterlerin dilimlenmesi işlemi gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sinir ağı, Elyazısı, Karakter Tanıma ve Ayırma. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Segmentation and Character Recognition Of Handwriting By Artificial Neural Network In the study, segmentation and character recognition of handwriting by the help of artificial neural network has been stated. In artificial neural network, the training method has been taken as a basis instead of programming. By means of structural and functional characteristics of human brain, the artificial neural network has been improved.lt consists of simple calculation elements called as neuron. During the recognition and segmentation process a multi layer neuron network is trained by an error back propagation learning rule. And the hand writing character recognized as either binary or.analog in various types. And by windowing method used together with the weightiness method the process of segmentation has been realized. Key Words : Neural Networks, Cursive Handwritting, Characters Recognition and Segmentation. VII