Understanding the association between Instagram use and psychological well-being among young adults in Turkey
Türkiye'deki genç yetişkinlerde Instagram kullanımı ve psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi anlamak
- Tez No: 577493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
2010 yılında faaliyete geçmesinden bu yana kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerine çıkan Instagram'ın proliferasyonuna rağmen, Instagram kullanımı ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki hakkında çok az araştırma yapılmıştır. Diğer yaş gruplarına kıyasla en aktif kullanıcılar olarak öne çıkan genç yetişkinlerin Instagram kullanımı ile psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişki hakkında sınırlı bilgi mevcuttur. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı genç yetişkinlerde Instagram kullanımının farklı yönleri ile psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi; Instagram'da pasif taramayla geçirilen süre ile takip edilen yabancıların yüzdesine odaklanarak ve immatür savunma mekanizmaları kullanımı ile Instagram deneyimiyle tetiklenen hasedi dikkate alarak araştırmaktır. Bu ilişkileri ölçmek için, çevirimiçi bir anket yürütülmüştür ve Instagram kullanıcısı olan, 18-30 yaş arasındaki 510 katılımcının sonuçları analiz edilmiştir. Sonuçlar, psikolojik iyi olma halinin Instagram kullanımının farklı yönleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir; Instagram hasetinin, etkileşim içermeyen gözetleme faaliyetleri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide aracı etkisinin olduğu görülürken, immatür savunma mekanizmalarının beklenenin aksine ortalayıcı etkisinin olmadığı bulunmuştur. Bulguların tartışılmasının ardından çalışmanın katkıları, zayıf noktaları ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite the proliferation of Instagram whose community has grown to 1 billion since its launch in 2010, there has been little research on the relationship between Instagram use and psychological well-being. Limited is known about the relationship between Instagram use and psychological well-being of young adults who stand out as the most active users than any other age group. For this reason, the aim of this study is to investigate the associations between different aspects of Instagram use and psychological well-being among young adults, with focusing on the time spent passive browsing on Instagram and the percentage of strangers that are followed as aspects of Instagram use, with the consideration of immature defense mechanisms and envy triggered by the Instagram experience. In order to measure these relationships, an online survey was conducted and results from 510 participants between ages 18 and 30, who identify themselves as Instagram users were analyzed. The results showed that psychological well-being was related to different aspects of Instagram use, with Instagram envy mediating the relationship between non-interactive surveillance activities and psychological well-being whereas contrary to expectations there was no moderation effect of immature defense use. Following the discussion of findings; clinical implications, limitations, and future directions were presented.