Kar dağıtım politikasının hisse kapanış fiyatı üzerine etkisi: BİST 30 firmaları üzerine bir uygulama
Effect of dividend payment policy on stock closing price: An application on BIST 30 firms
  1. Tez No: 577494
  2. Yazar: PELİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı, kar dağıtım politikalarının hisse kapanış fiyatı üzerine etkisini araştırmak ve bu konuda ileride yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. Çalışmamızda öncelikle konu ile ilgili kavramlar ve teoriler açıklanmıştır. BİST ile ilgili bilgi verilmiştir. Son olarak, BİST 30 firmalarının 10 yıllık piyasa performans oranları veri olarak alınmıştır ve regresyon analizi ile aralarındaki ilişki incelenmiştir. Kar dağıtım oranının, hisse kapanış fiyatını ciddi anlamda etkilediği, piyasa değeri / defter değeri oranının orta seviyede etkilediği ve fiyat / kazanç oranının çok etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Piyasa performans oranları içerisinde, hissedarların kararını en çok etkileyen değişkenin kar dağıtım oranı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of dividend payment policies on closing market prices and to shed light on future studies on this issue. In our study, firstly, the concepts and theories related to the subject are explained. Information about BIST was given. Finally, the 10- year market performance ratios of BİST 30 firms were taken as data and the relationship between the regression analysis was examined. It was concluded that the profit dividend payment ratio had a significant effect on closing market prices, the market value / book value ratio had a moderate effect and the price earnings ratios had not affected much. Among the market performance ratios, the profit distribution ratio was the most influential variable for shareholders' decision.