Hadislerde büyük günah olarak nitelendirilen davranışlar
Behaviors described as major sins in hadiths
- Tez No: 577502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, temel hadis kaynaklarından Kütüb-i Sitte'de geçen büyük günahlarla ilgili hadisler tespit edilip insanlığın bilgisine sunmak hedeflenmektedir. Bu amaçla büyük günahlar, hadis-i şeriflerde tespit edilerek şerhlerden açıklamaları verildikten sonra, bu davranışların büyük günah mı yoksa kaçınılmasının önemini vurgulamak için ta'zir amacıyla mı olduğu değerlendirilmektedir. Tez; giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde günah kavramının, Kur'ân-ı Kerîm ve hadis-i şeriflerde kullanımı, günahkârın tanımı, günahın telafisi, günahkârın çevresi ile ilişkisi, günahın musibetle ilişkisi, kebâir ile ilgili itikadi tartışmalar verilmektedir. İkinci bölümde ise, hadislerde büyük günahlar olarak nitelendirilen davranışlar ele alımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the hadiths about the major sins mentioned in one of the main hadith sources, Kütüb-i Sitte, and submit them to the knowledge of humanity. For this purpose, after the major sins are determined in the hadiths and given their explanations from the annotations, these behaviors are evaluated whether they are major sins or are for ta'zir, discretionary punishment, to emphasize the importance of avoidance. The thesis consists of introduction and two parts. In the first chapter, it is given that the concept of sin, its use in the Quran and hadiths, the definition of the sinner, the compensation of sin, the relationship between the sinner and its environment, the relationship between sin and calamity, theological discussions about kebâir, the major sins. In the second chapter, the behaviors that are described as major sins in the hadiths are discussed.