Environment and media: A critical discourse analysis of environmental news in Turkish newspapers
Çevre ve medya: Türk gazetelerindeki çevre haberlerinin eleştirel söylem analizi
- Tez No: 577503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGİÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çevre sorunları son yıllarda büyük önem kazanmaya başlamıştır. Çoğu insan medya aracılığıyla çevresel sorunların farkına varmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, seçilen gazetelerde çevresel sorunlara ilişkin medya temsillerini analiz etmektir. Bu araştırmanın başlangıç noktası esas olarak çevre haberlerini, dolayısıyla gazeteleri ve çevre haberciliğini analiz etmeye dayanmaktadır. Analiz, nitel bir araştırma yöntemi olan Teun van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi ile gerçekleştirilmiştir. İncelenmek üzere 6 gazetenin internet sayfaları seçilmiş ve bunlar“ulusal gazeteler”ile“yerel gazeteler”olarak sınıflandırılmıştır. Ulusal gazeteler olarak“Hürriyet”,“Milliyet”ve“Sözcü”, yerel gazeteler olarak“Olay”,“Yeni Asır”ve“Taka”seçilmiştir. Anahtar kelimelere göre belirlenen haberlere ek olarak, çevresel sorunlar içeren örnek olaylara ilişkin haberler de ulusal gazetelerde analiz edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak derlem (corpus) kullanılmıştır. Sonuçlar, seçilmiş gazeteler arasında haberlerin ele alınış biçimlerine dair bir fark olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çevre haberlerinin ele alınış biçimlerinin çevre haberciliğinin temel kriterleri açısından sorunlu olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have gained significance over the last decades. Most people have become aware of environmental issues through the media. The aim of this study is to analyze media representations of environmental issues in selected newspapers. The starting point of this research is mainly based on analyzing environmental news, therefore, newspapers and environmental journalism. The analysis is conducted via a qualitative research method: Teun van Dijk's Critical Discourse Analysis (CDA). There are 15 newspapers' web pages selected and they are classified as“national newspapers”and“local newspapers”. They are“Hürriyet”,“Milliyet”and“Sözcü”as the national newspapers, and“Olay”,“YeniAsır”and“Taka”as the local newspapers. In addition to news selected according to keywords, news stories about selected environmental cases are analyzed in national newspapers. Corpus construction is employed as the data collection process. The results suggest that there is a difference in the ways news are handled among selected newspapers. Furthermore, it suggests that environmental news are problematic in terms of the criteria of environmental journalism.