Doğu akdeniz bölgesinde süt sığırcılığında yeniliklerin benimsenmesini etkileyen faktörler
Factors affecting the adoption of innovations in dairy farming in eastern mediterranean region
- Tez No: 577530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz Bölgesinde süt sığırcılığı faaliyeti ile uğraşan işletmelerin mevcut yapısını ortaya koymak ve üreticilerin yenilikleri benimseme düzeylerini etkileyen faktörleri analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, 2018 yılı Mart-Mayıs ayları arasında Doğu Akdeniz Bölgesinde oransal örnekleme yöntemi ile belirlenen 166 süt sığırcılığı işletmesine ait veriler oluşturmuştur. Elde edilen verilere tanımlayıcı istatistikler ve karşılaştırmalı analizler (Ki-kare ve Anova Testleri) uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında üreticilerin yenilikleri benimseme düzeyleri ile süt sığırcılığı tecrübe süreleri, kültür ırkı inek ve arazi varlıkları arasında istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda üreticilerin yenilikleri benimseme konusunda gelenekçi yapıya bağlı kaldıkları ve süt sığırcığına yönelik olası bir yeniliği uygulamada çekimser davrandıkları tespit edilmiştir. Yenilikçi anlayışı benimseyen süt sığırı üreticilerinin işletmelerinde karşılaştıkları sorunlara çözümleyici yaklaşım geliştirebilecekleri tespit edilmiştir. Üreticilerin işletme kapasitelerinin büyümesi ve rekabet gücüne ulaşması değişen ve gelişen teknoloji kullanımlarına uyum sağlamaları ile mümkün olacaktır. Üreticilerin %68.1' inin desteklerden faydalandığı, %31.9'unun ise faydalanmadığı saptanmıştır. Üreticilerin %75.9' unun desteklerden memnun olmadığı, %74.1'inin desteklemeleri farklı amaçlar için de kullandığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre üreticilere desteklemeler konusunda yeniden bilgilendirilmeleri ve verilen desteklerin kullanım alanlarının denetlenmesi gerekmektedir. Süt sığırcılığı konusunda yenilikleri geç benimseyenlerin oranı %70.5'tir. Üreticiler süt sığırcılığı ile ilgili konularda yeniliklerin benimsenmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel şirketler tarafından alanında uzman kişilerden (veteriner hekim, zooteknist ve tarım ekonomisti) destek alınarak bilgilendirilmelidir. Üreticilere birlik ve kooperatiflerin desteği ile tohumlama, besleme, bakım ve pazarlama faaliyetlerine yönelik eğitimler verilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to reveal the current structure of establishments dealing with the dairy farming in Eastern Mediterranean Region and to analyze the factors affecting producers' adoption of innovations. The material of the study consisted of data from 166 dairy farming establishments determined by proportional sampling method in the Eastern Mediterranean Region between March-May 2018. Descriptive statistics and comparative analyzes (Chi-square and Anova Tests) have been applied to the data obtained. In the analysis results, it has been found that there's a statistically significant relation between the level of adoption of innovations and the dairy farming experience periods of producers, as well as between culture-breeding cows and land assets. According to results, the producers adhered to the traditional structure in adopting the innovations and abstained in the application of a possible innovation for dairy cattle. It has been determined that the dairy farming producers who adopt the innovative mentality, can develop analytical approaches to the problems they face in their facilities. Producers' capacity to grow and reach competitive power will be possible by adapting to changing and developing technology usage. It has been found that 68.1% of producers use supports, and 31.9% of them, did not. It has also been seen that 75.9% of the producers were not satisfied with the supports, and 74.1% of them utilized the supports for also different purposes. According to these results, the producers need to be informed again about the supports and the usage areas of the supports need to be inspected. About dairy farming issues, the proportion of the late adopters of the innovations is 70.5%. Producers should be informed by public institutions and organizations, non-governmental organizations and private companies with the support of experts (veterinarians, zootechnists and agricultural economists) in order to adopt innovations in dairy cattle-related issues. Trainings can be given to producers for the insemination, feeding, caring and marketing activities with the support of unions and cooperatives.