Belediyelerde halkla ilişkiler: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneği
Public relations in municipalities: Eskişehir the case of Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 577539
  2. Yazar: ÖZGE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Halkla ilişkiler belediyeler açısından ele alındığında temel amacı belediyeyi yani halkın belediyesini ve onu destekleyen kamuoyunu oluşturabilmektedir. Bir arada yaşama gerekliliğimim yarattığı durum doğrultusunda oluşan topluluklarda, yönetim birimlerinin varlıklarının devamlılığını sağlayabilmeleri için isteklerine cevap verildiğini düşünen bir kamuoyu oluşturulması gerekir. Halkla ilişkilerin kullandığı yöntem ve uygulama alanları ise iki yönlü iletişimin sağladığı açıklık doğrultusunda kendisine hizmet edilen kamuoyunun güvenini ve yöneten kadronun da sürekliliğini sağlar. Birçok özel ve kamusal alanda olduğu gibi belediyelerde de halkla ilişkiler uygulamalarının kullanımı hızla yayıldığından, bu alanda başarılı bir çalışma yürüttüğü düşünülen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin incelenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışma doğrultusunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin halkla ilişkileri ne kadar etkin kullandığı, halkla ilişkilerin hangi uygulama alanlarından yararlandığı, halka kendisini tanıma ve tanıtma konusunda hangi araçları kullandığı ve yeterli önemin verilip verilmediği araştırılmıştır. Eskişehir ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri insanlara basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen saha araştırmasında 500 anket istatiksel olarak yorumlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin halkla ilişkiler faaliyetlerine önem verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma Eskişehir'de belediyecilik adına yapılan halkla ilişkiler faaliyetlerini detaylı bir şekilde incelediği için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
When public relations has cons idered in the way of municipalities, the main aim is to cons titute the municipality, that is, the municipality of the people and the publicsupporting it. In the communities which is formed in line with the necessity of living together, a public opinion should beformed that thinks that their requests are answered to ensurethe continuity of yhe assets of the management units. Methodsand application areas of public relations are ensure the trust of the public served and the continuity of the managing staff in line with two-way communication. Due to that fact that the used public relations practices which is spreading rapidly in municipalities as in many private and public areas, it has become important to examine the Eskişehir Metropolitan Municipality, which is thought to be succesful in this field. According to this study, it has been researched how effective the public relations of Eskişehir Municipality is used, which application areas of public relations are use, which tools are used for recognizing and introducing them selves to the public and whether or not sufficient importance is given. In the field study has conducted using simple random sampling method, 500 questionnaires were interpreted statistically who are 18 years and older people living in Eskişehir. At the end of the study, It has concluded that Eskişehir Metropolitan Municipa lity attaches importance to public relations activities. This study has importance due to detailed examining the public relations activities on behalf of municipalities in Eskişehir.