Bir kamu diplomasisi türü olarak şehir diplomasisi: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneği
The city diplomacy as an example of public diplomacy: Example of Eskişehir Metropolitan Municipality
- Tez No: 728526
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SERPİL AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi ve kullanımının artmasıyla diplomasi, kamu diplomasisi faaliyetleri devletten devlete ve devletten halka olarak iletişimin sağlanması ve onların menfaatlerinin korunması olarak ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişmeler küresel dünyanın oluşması sürecini hızlandırmış, böylece diplomatik ilişkiler devletlerin yanı sıra şehirler arasında da yürütülmeye başlanmıştır. Bu süreçte, şehirlerin uluslararası alanlarda ülkenin tanınırlığını arttırmak ve çıkarlarının sağlanması için faaliyetler düzenlemesi şehir diplomasisi olarak tanımlanmaktadır. Şehir diplomasisi yerel yönetimler aracılığıyla yürütülmektedir. Çoğu yerel yönetimler ise belediye kurumlarıyla uluslararası ilişkilerini geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışma, belediye faaliyetlerini şehirler bağlamında değil ülkelerle birlikte değerlendirmektedir. Bu araştırmanın amacı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği kültür-sanat, turizm, eğitim programları, spor müsabakaları, siyasi görüşmeler ve kardeş şehir ilişkileri, ekonomik iş birliklerini alanında yapılan faaliyetleri, yumuşak güç, kamu diplomasisi ve onun alt başlığı olan şehir diplomasisi bağlamında incelemektir. Araştırmanın teorik kısmı için literatür taraması yapılması, uygulama kısmı içinse Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin web sayfasında yayınlanan haberlerin nitel içerik analizine tabi tutulması benimsenmiştir. Araştırmanın sınırlılıkları dolayısıyla çalışmada Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin kamu diplomasisi çerçevesinde web sitesinde yer alan 2011, 2015 ve 2019 yıllarında kamu diplomasisi çerçevesinde yaptığı belediyecilik faaliyetleri analiz edilmiştir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin nitel içerik analizinden elden edilen sonuca göre, kamu diplomasisi ve şehir diplomasisi alanlarında önemli çalışmalar gerçekleştirdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology and the increase in its use, diplomacy and public diplomacy activities have emerged as the provision of communication among the states and from state to the public, and the protection of their interests. Technological developments have accelerated the formation process of the global world, and for this reason, diplomatic relations have begun to be carried out between the cities as well as the states. Within this process, it is described as city diplomacy that cities organize activities to expand the recognition of the country in the international arena and to ensure its interests. City diplomacy is conducted by local administrations. The municipalities of other countries and the Turkish municipalities are working to expand their international relations. This study evaluates the municipal activities with the countries, not within the context of cities. The purpose of this study is to examine the activities carried out by the Eskişehir Metropolitan Municipality in cultural and art activities, tourism, education programs, sports competitions, political communications and town-twinning relations, and economic cooperation in the context of public diplomacy and city diplomacy which is its subheading. It was adopted to make a literature review for the theoretical part of the research, and for the application part, the news published on the website of the Eskişehir Metropolitan Municipality was subjected to qualitative content analysis. The boundedness of the research was determined as the municipal activities that were carried out in 2011, 2015, and 2019 on the website of the Eskişehir Metropolitan Municipality within the framework of public diplomacy. In accordance with the results obtained from the qualitative content analysis of Eskişehir Metropolitan Municipality activities, it is understood that it has conducted crucial studies in the fields of public diplomacy and city diplomacy.