Associations between parental mentalization, children's emotional mental state talk, children's adverse experiences and behavior problems
Ebeveyn zihinselleştirmesi, çocuğun duygu odaklı zihin durumu konuşması, çocuğun olumsuz deneyimleri ve davranış problemleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 577567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Zihinselleştirme, kişinin kendi ve başkalarının zihin durumlarını anlama ve davranışları bu zihin durumları açısından (duygular, bilişler, arzular, niyetler, v.b.) yorumlama kapasitesidir. Zihinselleştirmenin içerikleri arasından duygusal zihinselleştirmenin travmaya ve semptomlara karşın koruyucu bir faktör olduğu bulunmuştur. Çocukların duygusal zihinselleştirmelerini geliştirme kapasiteleri ebeveynin çocuğun zihnini zihinselleştirme kapasitesiyle ilgiliyken, duygusal zihinselleştirmede yaşadıkları zorluklar ise davranış problemleri ve olumsuz deneyimleri ile ilgili olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, çocukların duygusal zihin durum konuşmasının ebeveyn zihinselleştirmesi, çocukların davranış problemleri ve istismar ve ihmal deneyimleri ile ilişkisini incelemektir. Katılımcılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışma Merkezi'ne başvuran 108 anne-çocuk ikilisinden oluşan klinik bir örneklemi içermektedir. Çocukların duygusal zihin durumu konuşması, Çocuklarda Güvenli Yer Senaryolarının Değerlendirilmesi (ASCT) uygulaması üzerinden Anlatılardaki Zihin Durumlarını Kodlama Sistemi (CS-MST) kullanılarak ve annelerin zihinselleştirme kapasitesi Ebeveyn Gelişim Görüşmesi (PDI) üzerinden Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RF Scale) kullanılarak değerlendirildi. Çocukların davranış sorunları ve istismar ve ihmal deneyimleri, Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL) ve Olumsuz Çocukluk Deneyimleri Anketi (ACE) kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışmanın sonuçları, çocukların sık ve çeşitli olumlu duygusal zihin durum sözcükleri kullanması ile ebeveyn zihinselleştirme kapasitesi arasında pozitif bir ilişki olduğunu; ve çocukların neden-sonuç içeren duygusal zihin durum kelimeleri kullanması ile saldırgan ve kurallara karşı gelme davranışları arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışmanın sonuçları çocukların toplam duygusal zihin durum kelimeleri ile istismar ve ihmal deneyimleri arasında olumsuz yönde bir eğilim olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları, çocukların duygusal zihinselleştirme kapasitesi değerlendirilirken bu kapasitenin çeşitli alt başlıklarının da (olumlu ve olumsuz duyguları ve duygulara ilişkin nedensel bağları zihinselleştirme), global duygusal zihinselleştirmeyi değerlendirmek kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mentalization is the capacity to understand mental states of the self and others and to interpret behaviors in terms of these mental states, namely, emotions, cognitions, desires, intentions, and the like. Among the contents of mentalization, mentalizing emotions has been found to be a protective factor against trauma and symptoms. While children's developed capacity of mentalizing emotions is related to parent's capacity to mentalize the child's mind, deficiencies in emotional mentalization are related to children's behavior problems and adverse experiences. Therefore, the aim of this study was to examine the association of children's emotional mental state talk with parental mentalization, children's behavior problems, and their adverse experiences of abuse and neglect. Participants were a clinical sample of 108 mother-child dyads who applied to the Istanbul Bilgi University Psychological Counseling Center. Children's emotional mental state talk was assessed with The Coding System for Mental State Talk in Narratives (CS-MST) by using the Attachment Doll-Story Completion Task (ASCT) and mothers' parental mentalization was assessed with the Reflective Functioning Scale by using the Parent Development Interview (PDI). Children's behavior problems and their adverse experiences of abuse and neglect were assessed by using mother reports of Child Behavior Checklist (CBCL) and Adverse Childhood Experiences Questionnaire (ACE). Results of this study revealed a positive association between children's use of frequent and diverse positive emotional mental state words and maternal reflective functioning; and a negative association between children's use of causal emotional mental state words and their aggressive and rule-breaking behaviors. Results also indicated a trend level negative association between children's use of total emotional mental state words and their abuse and neglect histories. Findings of this study suggest that assessing children's emotional mentalizing with its different aspects such as positive and negative valences and causal links regarding emotions are as important as assessing global emotional mentalization.