Marmara Bölgesinde üretilen Pleurotus ostreatus (kayın mantarı)'un üretimi ve yaygınlaşması
Cultivation and dissemination of Pleurotus ostreatus in Marmara Region
- Tez No: 577566
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Marmara Bölgesi'nde Pleurotus ostreatus türü mantarın mevcut üretim durumu ve bölgedeki üretim yoğunluğu araştırılmaktadır. Bu amaçla bölgede 6 mantar üreticisi işletme ile yüz yüze görüşülerek bir anket çalışması yapılmıştır. Üretici firmaların kompost ve misel de üreten işletmeler olmasına dikkat edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; görüşülen mantar işletmelerinin tesis büyüklüklerinin optimum düzeyde olduğu görülmüştür. Üretici firmalar, ortalama olarak %23 düzeyinde bir verimle istiridye mantarı üretmektedir. İşletmelerin bu verim düşüklüğünde en önemli sebeplerden birinin istiridye mantarı üretimindeki girdi fiyatlarının yüksekliği olduğu görülmüştür. İstiridye mantarı üretiminin yaygınlaşması için özellikle kompost içeriğinde yer alan bitkisel materyallerin fiyatlarının daha normal seviyelere çekilmesinin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the current production status of Pleurotus ostreatus in Marmara Region and the density of production in the region. In order to do this a survey study had been conducted by meeting 6 different mushroom producer company face-to-face. The companies have been carefully choosen from those who are also producing composts and mycelium. According to the results of the research, it's been seen that the size of the plants of the interviewed companies are at optimum levels. The producer companies are producing Pleurotus ostreatus with an average of 23% efficiency. It's been found out that one of the most important reasons in this low efficiency levels is the high input prices for the production of Pleurotus ostreatus. The importance of pulling the prices of the herbal materials of the components of compost to more normal levels comes up in order to extend the production of Pleurotus ostreatus.