Ülke dışından iskanlı göçmen statüsünde Türkiye'ye getirilen göçmenlerin gündelik yaşam pratikleri: Erzincan Üzümlü'de yaşayan Ahıska Türkleri örneği
Daily life practices of immigrants who brought to Turkey in the status of immigrant settled from foreign countries: Meskhetian Turks case living in Erzincan Uzumlu
  1. Tez No: 577578
  2. Yazar: DEMET SİNEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tarih boyunca devletler çeşitli amaçlarla iskan uygulamaları yapmışlardır.Osmanlı Devleti döneminde çoğunlukla ekonomi ve güvenlik gerekçeleri ile yapılan iskan uygulamaları, erken Cumhuriyet döneminde yeni kurulan ulus devlet içerisindeki nüfusu homojenleştirmek için sistematik bir devlet politikasına dönüşmüştür.Cumhuriyetin ilanı zamanlarından başlamak üzere ülke dışından Türkiye'ye getirilerek iskan edilen göçmenlerin profili değişkenlik göstermemiş; göçmenlerde aranan temel nitelik kimi zaman“Türklük”ya da“Müslümanlık”kimi zaman da sınırları daha belirsiz bir kavram olan“soydaşlık”kimliği olmuştur. Bu tez çalışmasında 2015 yılında Türkiye'ye yapılan bu son iskanlı göçün bir örneği olarak Erzincan Üzümlü ilçesinde yerleştirilen Ahıska Türklerinin göç, yerleşme, uyum, ve gündelik yaşam deneyimleri ele alınacaktır. Aynı zamanda“soydaş”olarak ayrıcalıklı bir statüde Türkiye'ye gelmenin bu grubun gündelik yaşamındaki pozitif ve negatif yansımaları tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, states have implemented resettlement practices for various purposes. During the Ottoman period, the settlement practices, which were made for economic and security reasons, turned into a systematic state policy in order to homogenize the population within the newly established nation state in the early Republican period. Starting from the declaration of the Republic, profile of immigrants who were brought to Turkey resettled outside the country showed variability. The basic qualification of immigrants was based on sometimes“Turkishness”or“Islam”, and sometimes the qualification criteria was a more ambiguous concept of“consanguinity”as an identity. In this thesis, as a recent example of this type of migration to Turkey in 2015, Meskhetian Turks' placement in Erzincan Üzümlü district will be discussed according to the immigration processes, settlement, harmony and everyday life experiences. At the same time, positive and negative aspects of“consanguinity”as a privileged status while settling in Turkey, will be discussed on the everyday lifes of this group.