6360 Sayılı Kanuna dayalı büyükşehir reformunun stratejik planlar bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of 6360 Law based metropolitan reform in the context of strategic plans
  1. Tez No: 577581
  2. Yazar: BİLAL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, küreselleşmeye paralel olarak bilim ve teknoloji alanlarında yaşa-nan gelişmeler, birçok alanda olduğu kadar kamu yönetimi alanında da ivmeli bir değişime neden olmaktadır. Bu doğrultuda yönetim anlayışları değişmiş, stratejik hareket etme ihtiyacı yönetsel ve toplumsal açıdan çok geniş alanlarda temel dinamik haline gelmiştir. Gün geçtikçe gerek teknoloji gerekse küreselleşme ile geleneksel yönetim anlayışlarından vazgeçilerek stratejik yönetim tekniklerinin kullanımına geçilmiştir. Kuruluşlarda kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak ama-cıyla, kamu sektörü ve özel sektörün planlamaya verdiği önem giderek artmıştır. Yerel yönetim kuruluşlarının, mevcut ihtiyaçlarını elde etme süreçlerinde karşı karşıya kaldıkları zorluk ve güçlüklerin üstesinden gelinmesi amacıyla ortaya konan çabalar, zamanla gelişerek önemli boyutlarda stratejik yönetsel süreçlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu yönetsel süreçler, stratejik davranmayı ve bu yönde ön düşünsel sü-reçleri beraberinde getirmiştir. Yerel yönetimler, mevcut görev ve sorumluluklarını yerine getirme süreçlerinde karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden gelinmesi, kurumsal olarak daha yerinde ve daha etkili davranabilmek gayesi ile stratejik planlama çalışmaları gerçekleştirmeye başlamışlardır. Eylem öncesi gerçekleştirilen bu ön düşünsel süreçler zamanla kuru-luşların temel dinamikleri haline gelmiştir. Çalışmada, yerel yönetimlerin yapısal değişimine paralel olarak ortaya çıkan stratejik planlama kavramı ve bu kavramın Türk yerel yönetimlerinde doğuşu, gelişimi, uygulanışı ve önemi analiz edilmiştir. Konya Büyükşehir Belediyesi stratejik planlama anlayışı, beş yıllık iki ayrı dönem altında stratejik planın içerdiği bileşenlerin taşıdığı nicelik ve nitelikleri incelenerek ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyesi'nin stratejik planları 6360 Sayılı Kanun kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization today, in parallel to the developments in the fields of Science and technology in many areas, as it is causes an accelerated change in the field of Public Administration. In line with this, the change of management, managerial and strategic areas for the need to move basic dynamic has become very large from a societal perspective. Increasingly, technology and globalization strategic management from traditional management approach to be waived with the use of techniques was adopted. In order to ensure that organizations resources are used effectively, the public sector and the private sector in the planning of their importance has steadily increased. The current needs of local government agencies in order to overcome the challenges and difficulties faced in the process of obtaining laid efforts, developed over time, led to the emergence of important dimensions of strategic managerial processes. This managerial processes, strategic direction and intellectual processes acting has brought to the front. Local governments, in the process of fulfilling your current duties and responsibilities to overcome the challenges they face, as more and more corporate have started to carry out strategic planning studies with the aim to become effective. The action that is performed before the pre-intellectual processes over time, has become the basic dynamics of the organization.In the study, the structural changes that arise in the strategic planning of local governments and Turkish local governments in line with the concept of birth, development, application and importance was analyzed. Konya Metropolitan Municipality strategic planning approach, two separate five-year period under the strategic plan, the quantity and qualities demonstrated by examining the content of the component carrying it. In this context, 6360 Konya Metropolitan Municipality within the scope of the strategic plans of the law were investigated.