Kentsel çevre sorunlarının çözümünde büyükşehir belediyelerinin etkinliği: İzmir, Adana, Kayseri, Diyarbakır ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyelerinin etkinliği ile ilgili bir araştırma
The effectiveness of metropolitan municipalities in the solution of urban environmental problems: A research on the effectiveness of İzmir, Adana, Kayseri, Diyarbakır and Kahramanmaraş metropolitan municipalities
  1. Tez No: 717205
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, birçok ülkede, gerek merkezi ve gerekse de yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları gibi diğer birimler, çevrenin korunması ile çevre sorunlarının önlenmesi ve çözülmesine yönelik önemli faaliyetler gerçekleştirmektedir. Türkiye'de de çevrenin korunması ve özellikle kentleşme ve sanayileşmenin beraberinde getirdiği çevre sorunlarının çözülebilmesi ve daha yaşanabilir kentlerin meydana getirilebilmesinde, merkezi idarenin yanı sıra yerel idarelerin de fevkalade önemli sorumlulukları ve rolleri vardır. Gerçekten de yürürlükteki mevzuat incelendiğinde, Çevre Kanunu ve ilgili yönetmelikler, Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediye Kanunu ile 6360 Sayılı Kanunda, belediyelere ve özellikle büyükşehir belediyelerine çevrenin korunması ve geliştirilmesine dönük esaslı sorumlulukların ve yetkilerin verildiği müşahede edilmektedir. Bununla beraber, Büyükşehir Belediyelerinin, kentsel çevre sorunları ile mücadelede etkin olmadıkları görülmektedir. Bu çalışmada, büyükşehir belediyelerinin çevre sorunlarının çözümünde niçin yetersiz kaldıkları irdelenmiş ve 5216 Sayılı Kanun ve özellikle 6360 Sayılı Kanun sonrası, çevre korumaya yönelik öngörülen görev ve sorumlulukları yerine getirip getiremedikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu noktada, etkin olmalarının önündeki engellerin neler oldukları alan araştırmasına dayalı olarak, İzmir, Adana, Kayseri, Diyarbakır ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri bağlamında irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many countries, especially in the European Union, both central and local governments and other units such as non-governmental organizations carry out important activities for the protection of the environment and the prevention and solution of environmental problems. In Turkey, in addition to the central administration, local administrations also have extremely important responsibilities and roles in the protection of the environment, especially in solving the environmental problems brought about by urbanization and industrialization, and also creating more livable cities. When the legislation in force is examined, it is observed that the environmental law and related regulations, the municipal law and the metropolitan municipality law, and the law no. However, it is seen that Metropolitan Municipalities are not effective in combating urban environmental problems. In the study, it was examined why the metropolitan municipalities were insufficient in solving environmental problems and it was tried to determine whether they could fulfill the duties and responsibilities envisaged for environmental protection after the law numbered 5216 and especially the law numbered 6360. At this point, based on the field research, what are the obstacles to their effectiveness, it has been tried to be examined in the context of the metropolitan municipalities of İzmir, Adana, Kayseri, Diyarbakır and Kahramanmaraş.