The effect of petroleum price fluctuations on profitability ratios of composite sector
Dalgalanan petrol fiyatlarının kompozit sektörü'nün karlılık oranları üzerindeki etkisi
- Tez No: 577580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kompozit sektörünün temel bileşenleri kimyasal katkı maddelerine, polimer veya metal matrisine ve takviye malzemelerine dayanır. Bu girdiler sanayiyi, kompozit endüstrisi için çok önemli ham madde olan petrol ürünlerine ve yan ürünlere büyük ölçüde bağımlı olmaya zorlamaktadır. Bu nedenle, petrokimya sektöründe dalgalanan herhangi bir değişken, reçinelerin fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye neden olmaktadır. Bu çalışmada, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların kompozit sanayi üzerindeki etkisi, parametrik olmayan Mann Whitney ve Wilcoxon testleri uygulanarak, petrol fiyatlarındaki düşüşün gerçekleştiği noktalarda incelenmiştir. Sonuçlar; etkinin nihayetinde kompozit endüstrisinin, belirli reçine tipindeki talebin değişmesi, nihai üründeki fiyat ve ürün farklılaştırılması veya yeni ikame malzemelerin araştırılması bu gibi durumlar için araştırma ve geliştirme çalışmaları ile yanıt verebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Composite industry mainly depends on chemical additives, polymer or metal matrix, and reinforcement materials. Those inputs forces industry to be highly depended to petroleum products and side products, that are crucial raw materials for composite industry. Therefore, any fluctuating variable in petrochemical sector cause a direct influence on price of resins. In this study the impact of fluctiations of oil price on composite industry is investigated by applying Non-parametric Mann Whitney and Wilcoxon tests at the points where oil price break occur. Results show that, the impact will eventually reaches to composite industry by affecting its cruical raw materials so that, the sector will response by changing demand on particular resin type, price on final product and research and development studies for product differentiation or exploration of new substitute materials.