Kentsel dönüşüm hizmetlerinin kentsel yaşam kalitesi algısı üzerindeki etkisinin incelenmesi: Erzurum kent merkezinde yaşayanlar üzerinde bir uygulama
Investigation of the effect of urban transformation services on the perception of urban life quality: An application on living in Erzurum city center
  1. Tez No: 577584
  2. Yazar: EMİNE NOKSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ŞÜKRÜ YAPRAKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemiz başta olmak üzere dünyada son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarının yaygın bir uygulama alanı bulduğu görülmektedir. Bu denli hızlı ilerleyen kentsel dönüşüm uygulamaları yaşam alanlarımızı da aynı ölçüde etkileyip değiştirmektedir. Bu doğrultuda kentsel alanda oluşan yeni kimliğin, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri, yaşama bakış açıları, yaşam tarzları ve standartları üzerindeki etkisi, daha köklü ve uzun soluklu bir dönüşümün başlangıcı olmuştur. Değişen tüketici profillerinin kalite beklentisini farklılaştırması kaynaklı olarak, kentsel dönüşüm sürecinde bireylerin nasıl bir kentsel mekânda yaşamak istedikleri hem tüketici memnuniyeti hem de kentsel yaşam kalitesi açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle araştırma konusu, Erzurum il merkezinde yapılan kentsel dönüşüm hizmetlerinin bireylerin kentsel yaşam kalite algıları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada 750 kişiyle görüşülmüş, elde edilen veriler SPSS 22 yardımıyla; frekans analizi, ortalama, standart sapma, t-testi, varyans analizi ve regresyon yönlerinden de test edilerek analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak kentsel dönüşüm hizmetlerinin kentsel yaşam kalitesi algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been seen that especially in our country, urban regeneration works have been widely applied in the word. Such rapid urban transformation practices affect and change our living spaces to the same extent. In this direction, the impact of the new identity in the urban area on the needs and expectations of consumers, their perspectives on life, life styles and standards has been the beginning of a more radical and long-lashing transformation. As the changing consumer's profiles differentiate the quality expectation, how individuals want to live an urban space during the urban transformation process is important both in terms of consumer satisfaction and quality of urban life. Therefore, the subject of research is to investigate the effects of urban transformation services in the city center of Erzurum on individuals' perception of quality of urban life. In this study, 750 people have been interviewed and the data have been analyzed by SPSS22 for frequency analysis, mean, standard deviation, t-test, variance analysis and regression. As a result, it is seen that urban transformation services have a statistically significant effect on the perception of quality of urban life.