S.C.Ü. Merkez Kampüs kaldırımlarında kullanılan taşların atmosferik koşullara karşı dayanımının araştırılması
Investigation of the durability of stone pavements used in the central campus of Sivas Cumhuriyet University
  1. Tez No: 577586
  2. Yazar: ADEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Döşeme ve kaplamada kullanılan doğal taşların dayanıklılığını belirlemek için değişik deneyler yapılmaktadır. Bu deneyler genel olarak uzun dönem atmosferik koşullarda ve hızlandırılmış laboratuvar testleri olmak üzere iki durumda yapılmaktadır. Taşların dayanımını etkileyen atmosferik faktörlerin başlıcaları ısıtma-soğuma, ıslatma-kuruma ve donma-çözülme gibi gece-gündüz ısı farkı ve mevsimsel değişimlerdir. Taşların yaşlandırma çevrimleri öncesi ve her 5 ila 10 çevrim periyotlarında tahribatsız ve tahribatlı birçok dayanım testleri yapılmakta, taşların fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişimler belirlenerek dayanıklılığı araştırılmaktadır. Bu çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kampüsü kaldırımlarına geçen yıl döşenen andezit taşları üzerinde ıslatma-kurutma, ısıtma soğutma ve donma çözülme gibi bir dizi hızlandırma testleri gerçekleştirilmiştir. Bu yaşlandırma testlerinin etkilerini belirlemek üzere her 5 veya 10 çevrim sonrası numunelerin ultrasonic P-dalga hızı, Equotip ve Shore sertlik değerleri ile Resonance tester cihazı ile Elastisite modülü değerleri ölçülmüştür. Yapılan değerlendirmeler sonucunda andezit numunelerinin hızlandırılmış yaşlandırma testleri sonucu dayanım özelliklerinin azaldığı en fazla etkilenmenin donma-çözülme çevrimleri sonrasında olduğu görülmüştür. Ayrıca ıslak durumdaki numunelerin P dalga hızlarının kuru numunelerinkine göre daha azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various tests are carried out to determine the durability of the natural stones used in flooring and covering. In general, these experiments are carried out in two conditions: long-term atmospheric conditions and accelerated laboratory tests. The most important atmospheric factors affecting the strength of the stones are day-night temperature difference and seasonal changes such as heating-cooling, wetting-drying and freezing-thawing. Many non-destructive and destructive durability tests are performed before and during every 5 to 10 cycle periods of the stones. In this study, a series of acceleration tests such as weting-drying, heating-cooling and freze-thaw were carried out on the pavement andesite stones of Sivas Cumhuriyet University campus pavements. To determine the effects of these aging tests, the values of the Ultrasonic P-wave velocity, Equotip and Shore hardness values and the Resonance tester and the Elasticity values of the samples were measured. As a result of the evaluations, it was seen that the most affected effect of andesite samples as a result of accelerated aging tests decreased after freezing and thawing cycles. It was also found that the P wave velocities of the wet samples were lower than the dry samples.