Türkiye'de memurlar hakkında ceza yargılaması ve mahkeme kararlarının disiplin hukukuna etkisi
The effect of criminal proceedings and court decisions on disciplinary law on officers in Turkey
  1. Tez No: 577625
  2. Yazar: MEHMET SERİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ ZARPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hukuka aykırı bir şekilde kamu görevlilerince yapılan bazı eylemler, bazen idari, bazen cezai, bazen de idari olmakla birlikte aynı zamanda cezai yaptırımları da gerektirmektedir. Cezai ve idari soruşturmalarda çoğu kez birbirine benzer ilkelerden faydalanılıyor olunsa da bunların arasında bazı farklılıklar da bulunmaktadır. Memur disiplin hukukunun genel anlamdaki çerçevesi yasal düzenlemeler ile belirlenmiş durumdadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu da memur disiplin hukukunun temelini oluşturmaktadır. Bunun yanında yönetmelikler ile de memur disiplin hukukunun usul ve esasları düzenlenmiş bulunmaktadır. Mevzuat ve genellikle de yargı kararlarıyla ortaya çıkmış olan temel ilkelere uyulması da zorunluluk halini almıştır. Bozulmuş olan kurum düzeninin tekrar tesis edilebilmesi için yapılmakta olan disiplin soruşturmalarının yanında, verilecek cezaların da bu temel ilkelere göre verilmesi hukuk devletinin en önemli gereklerinden birisidir.
Özet (Çeviri)
Crimes committed by public officials in violation of the law, sometimes administrative, sometimes criminal, sometimes administrative, but also requires criminal sanctions. While criminal and administrative investigations often take advantage of similar principles, there are also some differences between them. The general framework of officer discipline law is determined by legal regulations. The Public Officers Law numbered 657 also forms the basis of officer disciplinary law. In addition, the regulations and the procedures and principles of officer discipline law are regulated. The basic principles that have emerged through legislation and often judicial decisions have also become necessary to be followed. In addition to the disciplinary investigations being carried out in order to restore the order of the institution which has been corrupted, the punishments to be given according to these basic principles is one of the most important requirements of the state of law.