Sivil toplum örgütlerinde halkla ilişkiler faaliyetleri Muğla Ticaret ve Sanayi Odası örneği
Public relations activities in non governmental organizations: Muğla Chamber of Commerce and Industry
- Tez No: 577637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sivil toplum kültürel açıdan sosyal organizasyonları ile sosyalizasyon sürecine yeni bir boyut eklemekte sosyolojik deyimle farklı sınıflara ve tabakalara mensup bireylerin gönüllülük ve kar amacı gütmeden (non-profit) bir araya gelerek oluşturdukları örgütlerle kültürel yaşam alanına farklı perspektifler açmaktadır. Sivil toplum ayrıca küreselleşme olgusu açısından dünyada siyasi sınırları aşarak her türlü kültürel farklılıkları bir tarafa bırakmayı başararak bir yeni dünya ve dünya ulusu olayı ortaya koymayı başarmış söz konusu durum felsefi ve sosyolojik arka planı ile yeni bir tanımlama ve açıklama getirmeyi zorunlu kılmıştır. Günümüz sivil toplumlarının halkla ilişkiler çalışmalarının yeterli olup olmadığını irdelemek ve bunu bir örnekle tamamlamak çalışmanın esas amacıdır. Ayrıca bundan sonraki süreçte de bu araştırmanın konusuyla ilgili yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak ve sivil toplum örgütlerinin halkla ilişkilere gerektiği önemi vermesini sağlamaktır. Bu çalışma ile hedeflenen, sivil toplum örgütlerinin halkla ilişkiler çalışmalarına daha çok önem vermeleri konusunda farkındalık oluşturmak ve bu çalışmalarda kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır. Halkla ilişkiler çalışmalarının gelişmiş olması ile toplum içinde sivil toplum örgütlerinin konumunun daha iyi yere gelebileceğini söz konusu örgütlere gösterebilmektir.
Özet (Çeviri)
Civil society creates a new dimension to the socialization process with its social organizations and opens up different perspectives to the cultural life with organizations that are formed by volunteerism and non-profit organizations of individuals belonging to different classes and strata. Civil society, in terms of globalization, has succeeded in putting forward all kinds of cultural differences in the world and succeeding to bring all kinds of cultural differences to a new world and world nation. The main purpose of this study is to examine whether the public relations works of today's civil societies are adequate or not and to complete with an example. In addition, in the next process to shed light on the works to be carried out on the subject of this research and to ensure that civil society organizations give importance to public relations. The aim of this study is to raise awareness on the importance of civil society organizations in public relations and to enable them to develop themselves in these studies. With the development of public relations activities, it is possible to show that the position of non-governmental organizations in the society can come to a better place.