Spor gazetelerinin futbol milliyetçiliği üzerindeki etkileri: Fotomaç ve Fotospor örnekleri
Effects of sports newspapers on football nationalism: Fotomaç and Fotospor examples
  1. Tez No: 577638
  2. Yazar: EMİR TONBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Futbol Milliyetçiliği kendini yıllardır özellikle belirli dönemlerde yenilemekte olan bir olgu olmuştur. Özellikle siyasi, sosyal veya ekonomik geçmişi olan müsabakaların öncesinde veya sonrasında oluşan fanatizm ve holiganizm gibi etmenler aslında birer futbol milliyetçiliği öğeleridir. Bu futbol milliyetçiliği öğelerinde yazılı ve görsel basınının da zaman zaman ortak olması rekabeti tetiklemektedir. Bu bahsedilen rekabet saha dışına çıkarak futbol milliyetçiliği öğelerini meydana getirmektedir. Milliyetçilik, futbolun istenildiği zaman içine sokulan bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle uluslararası oynanan karşılaşmalarda milli değerler ön planda tutularak maçların önemi gerek futbolculara gerekse de taraftara aşılanmaya çalışılmaktadır. Sadece uluslararası alanda değil yerel lig kulüplerinin müsabakalarında da bu yöntem genellikle yazılı ve görsel basında tercih edilmektedir. Bu çalışmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Fotomaç ve Fotospor gazetelerinin futbol milliyetçiliği içeren vitrin sayfaları incelenmiştir. Futbolun doğasında milliyetçilik hislerinin ne derece var olduğu ve bu varoluşu medyanın vitrin sayfalarına nasıl taşıdığı sorularının cevaplarının arandığı araştırma kısmında 10 adet Fotomaç ve 10 adet Fotospor gazete vitrin sayfası ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Football nationalism has been a phenomenon that has been renewing itself for years, especially at certain periods. In particular, factors such as fanaticism and hooliganism, which occur before or after competitions with political, social or economic background, are actually elements of football nationalism. The fact that the written and visual Press in these elements of football nationalism are also common from time to time triggers competition. This said competition takes off the field and creates elements of football nationalism. Nationalism comes across as a value introduced into football when it is desired. Especially in international matches, national values are kept in the foreground and the importance of the matches are tried to be instilled in both the players and the fans. This method is generally preferred in the written and visual press, not only internationally but also in competitions of local league clubs. In this study, the showcase pages of Fotomaç and Fotospor newspapers containing football nationalism were examined using the easy sampling method. In the research section, which searches for answers to the questions about the nature of nationalism in football and how the media carries this existence to the Showcase Pages, 10 Fotomaç and 10 Fotospor Gazetteer showcase pages are discussed.