Türk ve Azerbaycan Hukukunda doğrudan yabancı yatırımlar
Foreign investments in Turkish and Azerbaijan Law
- Tez No: 577688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇAĞRI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Türk ve Azerbaycan hukuk mevzuatında yabancı yatırımların yasal çerçevesinin belirlenmesi, yabancı yatırımlara dair mevzuat hükümlerinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma konusu 3 ana başlık çerçevesinde ele alınmış, öncelikle yabancı yatırım ve doğrudan yabancı yatırım kavramlarına dair doktrinde ve yasal belgelerde mevcut olan tanımlara değinilmiştir. Ardından doğrudan yabancı yatırımların korunması için mevcut olan mekanizmalar incelenmiş ve son olarak yatırımcılar için öngörülen kolaylıklara değinilmiştir. Türkiye ve Azerbaycan'ın süreklilik arz eden ve gittikçe güçlenen ticari ve ekonomik işbirliği içinde olmasına rağmen doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili yasal mevzuat hükümlerinin karşılaştırılmasını konu edinen akademik çalışma sayısı azlık teşkil etmektedir. Bu nedenle çalışmanın, iki devlet arasındaki doğrudan yabancı yatırım ilişkilerinin hukuki boyutta ele alınması bakımından literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to determine the legal framework of foreign investments in Turkey and Azerbaijan' s legislation and to compare legal arrangements on foreign investments. The aim of the study has been handled within 3 main headings. First, the framework mentions the definitions about foreign investment and foreign direct investment concepts that exist in the doctrine and legal documents.Followed by, examining protecting mechanisms of foreign direct investments and finally mentioned eases for foreign investors. Despite of continuous and increasingly strong economic cooperation between Turkey and Azerbaijan, there is not much literature available that mentions the comparison of provision about foreign investments. Therefore, this study is expected to contribute to the literature in terms of handling legal aspects of foreign direct investment relations between the two states.