The acute effect of proprioceptive neuromuscular facilitation on cervical range of motion, strength and proprioception
Servikal propriosepsiyonda propriyoseptif nöromüskülerkolayığın akut etkisi, hareket açıklığı ve kuvvet
  1. Tez No: 577687
  2. Yazar: MOHAMMAD ALJALLAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Propriyosepsiyon, kas-iskelet sisteminden toplanan bilgileri algılama yeteneğidir ve vücut bölümünün uzayda hareketini ve konumunu dikkate alır. Propriyoseptif Nöromüsküler Fasilitasyon (PNF), nörolojik refleksleri kullanarak eklemlerin ve ilgili yapılar düzgün işleyişini geliştiren ve eski haline getiren bir tedavi yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı PNF'nin servikal propriyosepsiyon, hareket açıklığı (ROM) ve sağlıklı popülasyondaki güç üzerindeki akut etkisini araştırmaktadır. 104 katılımcı rastgele üç gruba atandı, 1. PNF germe, 2. PNF paternleri ve 3. Kontrol grubu. Servikal propriyosepsiyon ve ROM servikal ROM cihazıyla ölçüldü, kas gücü ise bir myometer cihazı kullanılarak ölçüldü. Müdahale öncesi ve sonrası ölçümler alındı, müdahale bir kez yapıldı, PNF germe contract-relax-antagonist-contract (CRAC) yöntem ile kullanarak yapıldı, PNF paternleri Dinamik ters teknik kullanılarak yapıldı ve Kontrol grubunda herhangi bir esnemeye yapılmadı sadece pasif ROM uygulandı. Gruplar arasındaki yapılan analizler, kontrol grubu üzerinde PNF germe ve PNF paternleri için yalnızca sol rotasyon kas kuvvetinde (p = 0.006) anlamlı farklılık gösterirken, diğer tarafta grup içi analizlerde, ekstansiyon propriyosepsiyonunda ve sağ rotasyon ROM'da, PNF germe grubu için anlamlı farklılık gösterdiler (p≤0.05). PNF paternleri için grubu ekstansiyon, sağa dönüş, sağa lateral fleksiyon ve sola lateral fleksiyon propriyosepsiyon (p≤0.05), ekstansiyon ve sağa dönüş ROM (p≤0.05), sağa ve sola dönüş kas kuvveti (p≤0.05) ve kontrol grubu için fleksiyon, ekstansiyon, sağa dönme ve sağa lateral fleksiyon propriyosepsiyon (p≤0.05), ekstansiyon, sol ve sağ lateral fleksiyon ROM (p≤0.05). PNF germe tüm sonuç ölçütleri üzerinde en az etkiyi gösterdi ve yeni fizyolojik mekanizma önerilmesi gerektiğini gösterdi, diğer tarafta PNF paternleri grubunun sonuçları, bu çalışmada sonuç ölçütlerini etkilemenin ümit verici bir teknik olabileceğini gösterdi, Ancak, güncel sonuçlarla ve literatürdeki eksikliklerle servikal propriyosepsiyon, ROM ve kuvveti etkilemek için PNF germe ve PNF paternler kullanımı için tavsiye edilmez.
Özet (Çeviri)
Proprioception is the ability to sense the information raised from the musculoskeletal system regarding the movement and position of body part in space. Proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) is a treatment approach that develops and restores proper functioning of joints and related structure by using neurological reflexes. The aim of this study was to investigate the acute influence of PNF on cervical proprioception, range of motion (ROM) and strength in healthy population, 104 participants were randomly assigned to three groups, 1.PNF stretching, 2. PNF Patterns and 3. Control group. Cervical proprioception and ROM were measured using cervical ROM device while muscle strength measured using a myometer device. Measurements were taken before and after intervention, the intervention was done once, PNF stretching was done using contract-relax-antagonist-contract (CRAC) technique, PNF patterns were performed using Dynamic of reversals technique, the control group received only passive ROM without causing any stretch. The between the groups analysis showed significant difference only in left rotation muscles strength (p=0.006) for PNF stretching and PNF pattern over the control group, while the within group analysis showed significant difference for PNF stretching group in extension proprioception and right rotation ROM (p≤0.05). For PNF patterns group extension, right rotation, right side bending and left side bending proprioception (p≤0.05), extension and right rotation ROM (p≤0.05), right and left rotation muscles strength (p≤0.05).for the control group flexion, extension, right rotation and right side bending proprioception (p≤0.05), extension, left and right side bending ROM (p≤0.05). PNF stretching showed the least influence on all outcome measures, while the results of PNF pattern group indicating that it might be a promising technique to influence the outcome measures in this study, however, with current results and the lack of in the literature, a recommendation can not be made for the use of PNF stretching and PNF patterns to influence cervical proprioception, ROM and strength.