Ebû Seleme b. Abdurrahman b. Avf ve hadis ilmindeki yeri
Abu Seleme b. Abdurrahman b. Avf and his place in hadith scıence
  1. Tez No: 577690
  2. Yazar: ABBAS KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İslâm Tarihinde siyasî, ilmî, ictimaî ve kültürel gelişmelerin tohumlarının atıldığı ve filizlenmeye başlandığı dönem sahâbe ve tabiûn dönemleridir. Ebû Seleme de tabiûn büyüklerindendir. Bu çalışmada, çok sayıda âlim ve fakih sahabe ile görüşmüş, onlardan rivâyette bulunmuş, onların ilmî tecrübelerinden ziyâdesiyle istifade etmiş ve yeri geldiğinde onlarla ihtilâfa düşmekten çekinmemiş biri olan Ebû Seleme araştırıldı. Ebû Seleme'nin hayatı ve ilmî kişiliği araştırılmadan önce hadis tarihi ve hadis ilminin oluşum safhaları için de fevkalade önemli olan tabiûn dönemini tarihi realitelerle ele alındı. Tarihi alt yapının akabinde Ebû Seleme'nin hayatı ve âilevî bilgileri aktarıldı. Bütün bunların yanında Ebû Seleme'yi hadis ilmi açısından, bulunmuş olduğu konumu ve ilmî kişiliği, rivâyetlerinden yola çıkılarak değerlendirildi. Yapılan çalışmalar sonucunda Ebû Seleme'nin büyük bir muhaddis ve yetkin bir fakih olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In history of İslam social cultural and scientific developments were laid and seed began to sprout which is called period of Companion of Muhammed (sav) and Tabein. Ebu Seleme also is one of the major greatest person in history of İslam. İn this study, we searched Ebu Seleme, eho met many companions who are scholar and scribe, narrated from them, benefited from their experience of science Extremely and at the same time didnt abstain from being conflict with them. Therefore, before searching his scientific personality and life, even if shortly we addressed the most important period with realities of history of the next period within phases of formation of the hadith history and science of hadith. After this infrastructure, we passed on his family identity and life. In other respects, we evaluated Ebu Seleme, in terms of the hadith science, who took position and his science personality, as a result of the data he narrated. As a result of these studies, it was confirmend Ebu Seleme who is a great narrator and matured scribe.