Farklı antrenman metodlarının tensiçilerde forehand ve backhand vuruş hızına ve seçilmiş bazı motorik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of different training methods on forehand and backhand stroke speed and some selected motoric properties in tennis players
  1. Tez No: 577692
  2. Yazar: MEHMET ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Farklı Antrenman Metodlarının Forehand ve Backhand Vuruş Hızına ve Seçilmiş Bazı Motorik Özelliklere Etkisini İncelenmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 10-14 arasında core antrenman grubu (n=10) , kontrol grubu (n=10), pliometrik antrenman grubu (n=10) ve direnç bandı antrenman grubu (n=10) olmak üzere toplamda 40 kadın tenisçi gönüllü olarak katmıştır. Katılımcılar yaşlarına göre karşılıklı olarak dengelendi gruplara ayrıldı. Kontrol grubu normal antrenmanlarına devam ederken deney grubuna tenis antrenmanlarına ek olarak 8 hafta ,haftada 3 gün, günde 2-3 set core (2 set), pliometrik (2 set) ve direnç lastiği (3 set) antrenmanları yaptırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 17.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilere normallik homejenlik testi sonucu verilerin normal bir dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup parametrik testlerden Paired-sample T testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different training methods on forehand-backhand stroke speed and some selected motoric properties. A total of 40 female tennis players participated in the study between the ages of 10-14, core training group (n = 10), control group (n = 10), plyometric training group (n = 10) and resistance band training group (n = 10). . Participants were mutually balanced and divided into groups according to their age. While the control group continued their normal trainings, in addition to training in the experimental group, 8 weeks, 3 days a week, 2-3 sets of core (2 sets), plyometric (2 sets) and resistance tire (3 sets) training was made. SPSS 17.0 package program was used to analyze the data. The data obtained from the normality-homogeneity test showed that the data showed a normal distribution and Paired-sample T test was Applied for the parametric tests.