Farklı kuvvet antrenman metodlarının vücut komposizyonuna etkisi
- Tez No: 31379
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
48 ÖZET Bu araştırmanın amacı iki farklı kuvvet antrenman metodu nun erkek üniversite öğrencilerinin vücut kompozisyonları üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda öğrenim gören toplam 45 erkek öğrenci gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler, kontrol (n=15), artan direnç egsersizleri (n=15) ve genel maksimal kuvvet antrenmanı (n=15), olmak üzere 3 kategoriye ayrılmıştır. Deneklerin kuvvet ve vücut yağ yüzdelerini ölçmek için standardize edilmiş alan testleri uygu lanmıştır. Bütün ölçümler antrenman programından bir hafta önce ve programdan bir hafta sonra gerçekleştirilmiştir. Artan direnç egzersizleri ve maksimal kuvvet grubundaki denekler haftada 3 gün, günde 90 dakika olmak üzere 8 hafta boyunca antrenmana tabi tutulmuşlardır. Kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman yaptırılmamıştır. îstatiksel analizler COVARlANS ve DURCAN testi üe yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak, her iki antrenman grubunda- da anlamlı kuvvet artışları gözlenmiştir. (P0,05). Antrenman gruplarında, kontrol grubunun aksine vücut yağ yüzdelerinde anlamlı azalmalar görülmüştür. Bu azalmalar artan direnç egsersizleri grubunda %20,11, genel maksimal kuv vet antrenman grubunda ise % 17,29'dur. Ayrıca antrenman grup larında kontrol grubunun aksine yağsız vücut ağırlığında ve vücut yoğunluğunda anlamlı artışlar tesbit edilmiştir (P < 0,01).
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY The purpose of this study was to assess effects of two different strength training methods on body composition of male university students. A rotal of 45 healthy students in school of Education and Sport of Gazi University were voluntarily participated in this study. Subjects who participated in this study were categorizied into a control (n=15), a progressive resistance (n=15) and a maxi mal strength training (n=15) groups. Standardized field test were used to measure the subjects' strength and percent body fat. All measurements were accompolished within one- week before and after the study. Subjects within progressive resistance and maximal strength training groups were trained three times in a week with 90 minutes duration for eight weeks. The control group had no training regimes. Statistical analysis included COVARIANCE and DUNCAN tests. As a result of this study, in general significant strength improvements were found in both training groups. (P0,05). In training groups percentage of body fat was lowered In contrast to control group.